Deváťáci měli možnost podat si přihlášky na dvě střední školy. Ty, které svou kapacitu nenaplní, budou moci vypsat neomezený počet dalších kol přijímacích zkoušek, dokud zcela nenaplní svou kapacitu a dokud nezačne příští školní rok.
Na některých středních školách je přitom velký přetlak zájemců. Obrovský zájem je hlavně o některé střední odborné školy a gymnázia.
[chooze:article;value:500125]
Letošní rok je přitom kvůli silnému populačnímu ročníku, který opustí základní školy, rekordní a přihlášky si podalo 114 tisíc uchazečů.
Podoba přijímacích zkoušek se setkává s kritikou neziskových organizací zabývajících se školstvím i samotných pedagogů. A ušetřeno nezůstalo ani složité zadání testů.
S ním se seznámila například ředitelka ZŠ K Milíčovu v Praze 11 Alena Červená. "Úlohy byly strašně těžké. S některými by měl problém leckterý maturant," uřekla TN.cz Červená.
Aby uchazeče poslali pryč
Ředitelka z Milíčova předpokládá, že náročnost testů souvisí právě s velkým počtem uchazečů. "Asi jde o to, aby si některé školy mohly vybrat ty nejlepší uchazeče a ostatní poslaly pryč," domnívá se ředitelka ZŠ.
A předpokládá, že i některé děti s vyznamenáním nakonec nastoupí na učební obory. "Představte si, že se výborně učíte. Zkoušky pokazíte a ovlivní to celé vaše životní směřování v budoucích letech," uvádí Červená.
"Například některé děti jsou výborné v matematice a dostanou na splnění úloh o dvacet procent více času kvůli dyslexii nebo dysgrafii. Jenže to jim nepomůže, protože text je natolik složitý, že se v něm ztratí. Matematicky nadaní žáci kvůli tomu vůbec nemá šanci se dostat na střední školu," upozorňuje ředitelka z pražského Milíčova.
[chooze:article;value:499774]
Jednotné přijímací zkoušky na střední školy připravuje příspěvková organizace ministerstva školství Cermat, která své postupy obhajuje. "Jednotná zkouška byla zavedena jako jeden z nástrojů zefektivnění a zjednodušení procesu přijímání uchazečů na střední školy zakončené maturitní zkouškou," uvádí Cermat.
Změňte přijímačky
Nezisková organizace EDUin ale kritizuje limit dvou přihlášek. Ten podle ní vede žáky k taktizování. Místo toho, aby volili školu, kterou studovat opravdu chtějí, se hlásí tam, kde mají šanci. "Řešením by mohlo být navýšení počtu přihlášek, což by více sladilo poptávku a nabídku po místech na školách," říká mluvčí EDUinu Pavla Lioliasová.
S kritikou systému přijímacích zkoušek souhlasí rovněž ředitel pražské SPŠE Ječná Ondřej Mandík. Sám by ale raději volil možnost podání jen jedné přihlášky a vypisování dalších kol zkoušek. Současný přístup podle něj vyvolává chaos. Někteří uchazeči mohou být přijati na dvě školy, jiní na žádnou. A po oznámení o přijetí mají deset dnů, aby se rozhodli, kam půjdou studovat a kde odevzdají svůj zápisový lístek, což je zdlouhavé. Pak mimo jiné následuje složitý systém odvolávání.
"Kdyby byla jen jedna přihláška, tak přijmu prvních třicet uchazečů. V tom současném systému ale musím čekat, kolik dostanu zápisových lístků," kritizuje Mandík. "U nás je obrovský převis uchazečů. Nyní máme 640 žáků a hlásí se nám jich do prvních ročníků dalších 750. Máme více uchazečů, než studentů ve všech čtyřech ročnících," upozorňuje.
"Já samozřejmě školu nenafouknu. A mnoha žákům budu muset oznámit, že k nám nenastoupí, a to je velice těžké. Já bych těm rodinám samozřejmě rád pomohl, ale to není možné," dodává ředitel z Ječné.
Experti k problému se školami: Zrušte část gymnázií a změňte přijímačky:
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.