Na střední školy se podle ministerstva školství hlásí až 106 tisíc žáků devátých tříd, k nim se ale mohou připojit i studenti, kteří po loňském neúspěchu chtějí změnit obor. Podle starosty Prahy 7 Jana Čižinského (Praha Sobě) magistrát hlavního města situaci podcenil a bude se opakovat scénář z minulého roku. Právě v hlavním městě je situace nejhorší.
"Rodiče jsou zoufalí, vlastně celé rodiny se zapojují do toho procesu přijímacích zkoušek, my jako radnice také organizujeme přijímací zkoušky nanečisto. Letos je opět o 1 000 přihlášek víc," přiblížil Čižinský.
Kritická je i situace s místy na šestiletých gymnáziích. "Máme 909 přihlášek a přijímáme 30 žáků. Loni jsme jich měli 515 na 30 žáků," sdělila ředitelka Gymnázia Nad Štolou a předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová.
[chooze:article;value:544181]
Podle pražského radního pro školství Antonína Klecandy (STAN) se ale kapacity navyšují. "Praha navýšila o 1 200 míst celkově, z toho 400 míst u škol, které zřizuje hlavní město. Toto číslo může stačit, ale také nemusí, protože stále nevíme, kolik se sem přihlásí dětí ze středních Čech a ostatních krajů," informoval.
"Hrozí, že ti, co se nedostanou na veřejné školy, se přelijí do soukromých škol, ale tady je potřeba říci, že soukromé školy mají školné," dodal Čižinský.
Problém je to ale třeba i na jižní Moravě. "Na nadcházející školní rok si Jihomoravský kraj zažádal o 300 nových míst. Vznikne nám deset nových míst na středních školách. Vzniká nové přírodovědné gymnázium v Brně a potom je naší prioritou vznik lyceí," upřesnila mluvčí Jihomoravského kraje Alena Knotková.
"Když se zeptáme, kdo může teď za to, že jsou ty ročníky přeplněné, tak je to kvůli tomu, že kraje nenavyšují kapacity," poznamenal analytik Jan Zeman z organizace PAQ Research.
[chooze:article;value:537341]
Ministerstvo školství doporučuje, ale nenařizuje, kolik škol má fungovat. A v dalších letech může být situace ještě horší. "My jsme například letos jenom v Praze vítali 15 500 prvňáčků, což je o 3 000 víc, než je letos deváťáků," řekl Klecanda.
"V květnu Praha Sobě doporučila dvě možnosti, kde by bylo možné koupit budovu," dodal Čižinský. V gymnázium by se v budoucnu mohl proměnit třeba průmyslový objekt v pražských Holešovicích. Další možností je i nedaleké ubytovací zařízení. "Od května do konce února magistrát nezvládl udělat odhad, koupit budovu," přidal k tomu Čižinský. "Uvažujeme o koupi," uvedl Klecanda.
"V průběhu minulého roku se vytipovaly tři budovy, dvě v Praze 7 a jedna v Praze 10. Protože jsme měli dva posudky, které se významně rozcházely, třeba i o 100 milionů korun, tak jsem se v koalici rozhodli, že získáme další posudek. Do dvou měsíců bychom měli mít nové posudky hotové," uzavřel radní pro majetek hlavního města Adam Zábranský (Piráti).
"Systém musí být flexibilnější. Výstavba nových škol je v kompetenci krajů, problém je to hodně regionální. Jsou kraje, které ho nemusejí řešit, nejhorší situace je skutečně právě v Praze a na jižní Moravě. Stejnou situaci přitom můžeme očekávat i v následujících letech, jsou totiž před námi další silné ročníky," reagovala výkonná ředitelka Svazu Měst a obcí Radka Vladyková.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.