Panu Pavlovi lékaři před časem oznámili tvrdou zprávu. Nádor v jeho těle napadl většinu orgánů v dutině břišní i samotnou břišní stěnu. Zachránit život mu mohla jen kompletní transplantace břišních orgánů.
Ta se povedla a když už to vypadalo, že má pan Petr to nejhorší za sebou, objevila se komplikace. Jeho tělo nepřijalo tenké střevo a lékaři ho museli téměř celé odstranit. Vyměnit jen tenké střevo by ale znamenalo vysoké riziko jeho opětovného odhojení. Řešení tak bylo jen jedno: retransplantace.
Lékaři tak museli opět vyměnit všechny orgány dutiny břišní, ale zároveň ponechat již transplantovanou břišní stěnu. Jenže do té doby se ve světě takovýto zákrok ještě nikomu nepodařil.
[chooze:article;value:555118]
"Tenhle výkon jsme dlouhodobě konzultovali. Já jezdím i osobně do Belgie, společně s kolegy z Oxfordu, z Cambridge, kde dělali podobné operace, ale tohle nedělali, takže rukou společnou jsme se na to připravili. Ta samotná příprava trvala třeba rok, ale pak rok a půl jsme čekali na vhodného zemřelého dárce," řekl přednosta Kliniky transplantační medicíny IKEM Jiří Froněk.
Ten se nakonec našel. A lékaři tak znovu transplantovali pět orgánů najednou. Operace byla technicky i imunologicky velmi náročná. Perfektní koordinace celého lékařského týmu proto byla klíčová. "Pracují minimálně dva anesteziologické týmy, jeden tým se stará o dárce orgánů. Stará se, aby orgány byly v co nejlepší kvalitě, zatímco druhý tým chystá příjemce," vysvětlila lékařka Olga Hyánková.
Operace se povedla, tým lékařů předvedl precizní chirurgický výkon, který se rozhodně zapíše do dějin nejen české, ale i světové medicíny. Od operace uběhly už tři měsíce a panu Pavlovi se daří dobře. "Co mě propustili, tak jsem třetí den běhal venku, cítil jsem se neuvěřitelně. Nejradši se motám kolem zahrádky. Člověk ale nesmí tahat nic těžkého, pomáhá mi hlavně syn," povyprávěl pan Pavel.
Pan Pavel se tak snaží pomalu začlenit do běžného života. Podpora rodiny byla pro něj podle jeho slov v těchto chvílích nejdůležitější.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.