Příčiny zdražování plynu jsou podle Kaňoka jasné. Tou hlavní je odklon od ruského plynu, který je levný. "My bychom potřebovali, abychom plynu dovezli více, a jsou k tomu dva důvody. První je ten, že nutně potřebujeme, aby se začal zvedat průmysl. A průmysl je největší spotřebitel plynu nejen u nás, ale i v Evropě. A ten druhý důvod je ten, že potřebujeme začít odpojovat od výroby elektřiny uhlí. A jediná věc, která dneska je schopna to uhlí nahradit, je právě plyn," soudí.
Ceny elektřiny jsou zase přímo závislé na plynu. Vždy když zdraží plyn, tak to zasáhne i elektřinu. "Druhý faktor pro růst elektřiny je odklon od toho uhlí, které u nás loni vyrobilo více než 40 procent elektřiny," vysvětlil Kaňok.
Co se týče konkrétních hodnot zvyšování cen energií, zatím nejsou jasné podrobnosti. Kaňok ale doufá, že se nebude scénář z dob napadení Ukrajiny Ruskem. "Dneska jsme v situaci, kdy elektřina stojí v průměru někde okolo 3 500 až 4 000 korun za jednu megawatthodinu bez DPH. Můj odhad – ale je to pouze odhad, který se dneska nedá o nic opřít, protože těch vlivů je bohužel strašně moc – je ten, že průměrná cena elektřiny se bude pohybovat někde okolo 4 000 korun," řekl Kaňok.
[chooze:article;value:574820]
Na růstu cen se podílí také distribuční poplatky. Jak Kaňok připomněl, ty dříve tvořily třetinu ceny, dnes je to až přes polovinu. "Zdraží všichni tři distributoři, které v České republice máme. Na peněženkách to pocítí všichni, každá jedna megawatthodina, i kdyby se nám měla zdražit jenom třeba o pětistovku, tak průměrná domácnost má spotřebu asi tři a půl megawatthodiny. To znamená, že by to pro ně byl dopad přibližně dvou tisíc korun," míní.
Kaňok také shrnul prognózy ohledně vývoje cen. V poslední době viděl dvě. "Jedna říká, že ta cena bude přibližně podobná, jako je dneska. To jsou ale takoví lidé, kteří nevěří moc tomu, že se na konci opravdu přikloníme ke Green Dealu a začneme vypínat uhlí. Ti, co jsou ale realističtější, se koukají na to, že ta cena bohužel bude muset růst, a to právě proto, že se celá Evropa rozhodla, že uhlí přestane používat," shrnul Kaňok. Na celý rozhovor se můžete podívat pod titulkem článku.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.