Předseda maďarské vlády opět jedná Evropské unii navzdory. Zatímco Brusel pochybuje o tom, jestli byly volby v Gruzii legitimní, Viktor Orbán vyrazil osobně vítězi těchto voleb poblahopřát. "Gruzínci vědí, co je pro jejich zemi nejlepší, a jejich hlas byl slyšet!" vysvětlil Orbán svou návštěvu.
Nejde přitom o první takovou akci Viktora Orbána. V červenci letošního roku sklidil podobnou vlnu kritiky z Evropské unie za svou návštěvu Moskvy. "Bůh ví, co vyráží vyjednávat, protože když naposledy vyjednával v Moskvě, tak byla bombardována ukrajinská dětská nemocnice. Tak doufám, že nevyjednává něco podobného," okomentovala europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti).
[chooze:article;value:580559]
Brusel je z cest ještě podrážděnější proto, že Maďarsko momentálně předsedá Radě Evropské unie. "Návštěva premiéra Orbána v Tbilisi je striktně pouze o jednání mezi čtyřma očima o vztazích Maďarska a Gruzie. Nedostal žádný mandát od Rady evropské unie," řekla mluvčí Evropské komise Nabila Massraliová.
Andrej Babiš, který společně s Orbánem založil v létě letošního roku frakci Patrioti pro Evropu se k cestě vyjadřovat nechtěl. Podle jeho europoslanců na ni má ale maďarský premiér právo. "Viktor Orbán je přesvědčen, že tou správnou cestou je dialog. Je jedině dobře, že se snaží se všemi partnery co nejvíce diskutovat," zhodnotil poslanec Evropského parlamentu Ondřej Knotek (ANO).
Maďarsko platí za unijního potížistu dlouhodobě. Soudní dvůr EU přiklepl Budapešti v létě pokutu ve výši téměř pěti miliard korun za ignorování společné migrační politiky. A na začátku tohoto měsíce Evropská komise oznámila, že zemi zažaluje znovu – tentokrát kvůli kontroverznímu zákonu na ochranu suverenity.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.