Na záchodech v desítkách škol budou menstruační potřeby. Projekt se osvědčil

Menstruační potřeby se ve školách objeví v rámci iniciativy Člověka v tísni. K dispozici je budou mít dívky v 64 českých základních i středních školách, které organizace vytipovala nebo které se o poskytnutí přihlásily.

Projekt nejprve testovali na školách v Kladně a Ústí nad Labem. "Nejdříve jsem k tomu byl skeptický. Považoval jsem to za zbytečnost a také jsme se obávali, že z toalet vložky hned zmizí nebo s nimi budou žáci dělat vylomeniny," popsal ředitel ZŠ Mojžíř v Ústí nad Labem Karel Bendlmajer.

[chooze:article;value:469427]

​"Ale zkusili jsme to. Zvažovali jsme variantu mít to pod větší kontrolou, ale do kabinetu by si řada dívek pro menstruační potřeby nechodila. Dali jsme je v košíčkách volně na záchody a dopadlo to nad očekávání dobře," dodal ředitel školy, která v programu pokračuje.

Iniciativu podpořila drogerie DM, která darovala Člověku v tísni a organizaci Sola pomáhá menstruační potřeby za milion korun. "Normálně prožitá menstruace není samozřejmostí z mnoha důvodů, ať už finančních, nebo třeba proto, že přijde nečekaně, dívka si z domova nevezme dostatečné množství hygienických potřeb nebo je jí nepříjemné chodit o přestávce na záchod s vložkou zasunutou v rukávu," popsala manažerka projektu Kristýna Bojić.

[chooze:article;value:575800]

​Průkopníkem v oblasti se stala už v zimě Ostrava. Město nakoupilo pro rok 2024 přes 80 tisíc vložek, které mají dívky v 37 tamějších školách k dispozici u pověřených zaměstnankyň. Nyní testuje rozmístění zásobníků na toalety, kde by vložky byly volně dostupné.

"Potěšilo mě, že výsledky dotazníkového průzkumu na školách signalizují nejen naplnění mých i našich očekávání, ale rovněž i sdělení, že permanentní dostupnost těchto hygienických potřeb se dokonce projevila i ve snížení absence dívek ve výuce," popsal náměstek ostravského primátora Zbyněk Pražák (KDU-ČSL).

"Se zameškáváním školy kvůli menstruaci se u dívek skutečně setkáváme. Omlouvají se, že je bolí břicho atp. Když si nemůžete dovolit dostatečné množství běžných vložek, necítíte se komfortně, máte strach z nežádoucích skvrn na oblečení, což je v dívčím věku obzvlášť traumatizující," doplnila Bojić.

[chooze:article;value:544902]

​Koncepční řešení menstruační chudoby ale v Česku zatím chybí. 21% daň z přidané hodnoty na menstruační potřeby v Česku patří mezi nejvyšší v Evropě. "V situaci, kdy se žena ocitne v materiální nouzi, již nyní v ČR existuje možnost, jak se k hygienickým pomůckám může dostat," uvedl dříve pro TN.cz mluvčí ministerstva Jakub Augusta s tím, že menstruační potřeby jsou dostupné v potravinových bankách.

"Menstruační chudoba není žádný výmysl, narážíme na ni při naší sociální práci i vzdělávacích aktivitách. Argument, že se měsíčně nějaká ta stovka v rozpočtu každé rodiny přece musí najít, tlumí příklady rodin, jako je matka samoživitelka se dvěma dospívajícími dcerami, kde se opravdu každá koruna počítá," řekla Adéla Pospíchalová z Člověka v tísni.

Poslankyně ANO Mádlová vloni vyzvala vládu, aby zařadila menstruační pomůcky do snížené sazby DPH (10/2023):

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.