Podle oficiálních statistik měl minulý týden velmi prudce klesnout počet osob, jež onemocněly akutní respirační nemocí (ARI) o 40 % na 831 případů ze sta tisíc obyvatel.
Čísla však mohou být, jak upozorňuje Státní zdravotní ústav (SZÚ), matoucí. Lidé nechodili tolik s nemocemi k lékaři, například proto, že nepotřebovali vystavit v době volna neschopenku. Data za předchozí týden tak nejsou příliš reprezentativní, vysvětluje ústav. Rodiny s dětmi zase nemusely zdravotní problémy tolik řešit kvůli podzimním prázdninám. "Podzimní prázdniny vytvořily umělý pokles v počtech hlášených respiračních infekcí," uvádí SZÚ, podle kterého se jedná v podstatě jen o "pokles na papíře".
[chooze:article;value:579863]
"Skutečný pokles respiračních infekcí tedy nebude tak výrazný a lze očekávat, že nemocných bude s příchodem stále chladnějšího počasí naopak přibývat. Nezapomínejme proto na prevenci jak očkováním, tak dodržováním respirační etikety, ohleduplností, využijme na ochranu dýchacích cest respirátory, zejména v prostorách s vyšší kumulací osob," upozorňuje hlavní hygienička a ředitelka SZÚ Barbora Macková.
Minimálně v případě covidu-19 lidé výzvy k očkování v hojné míře vyslyšeli již dříve. Ke 3. listopadu mělo, jak uvádí ministerstvo zdravotnictví, druhou posilující dávku vakcíny již téměř 950 tisíc obyvatel Česka.
Nadále platí, že nejdůležitější je očkování pro osoby z ohrožených skupin, mezi něž patří například senioři či chronicky nemocní lidé. Například Fakultní nemocnice Brno doporučení rozšiřuje také na pacienty, které v brzké době čeká plánovaná hospitalizace.
Přesto existují i jiné formy prevence před nakažlivými nemocemi, než je jen samotná vakcinace. "Lidé by mimo jiné měli dbát na důsledné mytí rukou, protože infekcí se můžeme snadno nakazit mimo jiné z kontaminovaných povrchů," připomíná zdravotní ústav na síti X.
Covid zabíjí až sedm Čechů denně. Na dlouhý očkování nefunguje, říká Prymula (20/10/2024):
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.