Sčítání v USA začne za pár hodin. Hrozí protesty, obává se exministr Petříček

Velmi těsný souboj Kamaly Harrisové a Donalda Trumpa ukazuje, jak moc je americká společnost rozdělená. Obavy Američanů z výsledku rostou. Týkají se i toho, jak dlouhé bude sčítání hlasů a jaká bude reakce na volební výsledek, zejména v případě Trumpovy prohry.

"V roce 2021 jsme viděli skutečně obrázky z útoku na Kapitol, opakované odmítání výsledků voleb. Očekáváme, že i letos případná protestní hnutí Trumpa mohou být spojená s podobnými protestními projevy nesouhlasu a odmítnutí výsledků," řekl Petříček.

[chooze:article;value:581946]

Volby amerického prezidenta jsou zcela zásadní jednak pro USA, ale také pro Evropu. "Donald Trump se netají tím, že by zavedl vysoká cla na dovozy z Evropské unie, což třeba pro Českou republiku může mít samozřejmě ekonomické důsledky. Dále chce ukončit podporu Ukrajiny, což by mělo dopady na bezpečnost v Evropě. A nemusím také zmiňovat to, že se opakovaně objevují spekulace, jestli by náhodou Donald Trump nechtěl vyvést Spojené státy z NATO, což by pro kolektivní obranu a bezpečnost v Evropě určitě bylo zcela zásadní," popsal Petříček.

Kampaně obou kandidátů se zaměřují především na domácí témata. "Kamala Harrisová se snaží oslovit co nejširší spektrum voličů. Hodně pozornosti věnuje právům a mzdám pracujících a třeba tomu, jak naložit s inflací. Používá tradiční demokratická témata, jako jsou třeba potraty, kde se jednoznačně vymezuje vůči Donaldu Trumpovi. Ten zase poměrně efektivně využil v komunikaci nespokojenost zejména bílých Američanů z historicky průmyslových oblastí. Skutečně staví na odporu vůči globalizaci," vysvětlil bývalý šéf české diplomacie.

[chooze:article;value:581938]

"Je potřeba zdůraznit, že každý stát v Americe si nastavuje pravidla o hlasování podle svých zvyklostí. V některých státech se již například hlasuje. Korespondenční volba je téma, které vyvolává velké vášně v řadách republikánů, kteří ji opakovaně kritizují. Na druhou stranu, ten americký volební systém, kde se volí způsobem takzvaných volitelů, často neodpovídá celkovému výsledku voleb," řekl Petříček. I přesto, že kandidát získá více hlasů na celostátní úrovni, tak může získat méně hlasů volitelů. Výsledek tak nemusí odpovídat přání Američanů.

"Jen připomínám, že zároveň se volí také do amerického Kongresu. Jeho složení je zásadní v tom, jak moc bude podporovat konkrétního vítězného prezidenta, nebo naopak nabídne protiváhu a bude korigovat některá jeho rozhodnutí," dodal Petříček. Celý rozhovor si můžete pustit pod titulkem článku.

Volby z ekonomického hlediska rozebral analytik Jan Čermák:

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.