Americké volby: Co pro Česko bude znamenat vítězství Donalda Trumpa

Celý svět s napětím sleduje Spojené státy. Volba prezidenta totiž bude mít s největší pravděpodobností zásadní vliv na další vývoj geopolitické situace. Podle expertů ale výsledek pocítí i lidé v Česku na svých peněženkách.

Zatímco Harrisová se profilovala spíše jako zastánce otevřené obchodní spolupráce, Trump už dříve oznámil svůj plán na zavedení 20% cel na všechny zahraniční země a 60% cel na Čínu. "To pravděpodobně způsobí celní války. 20% cla na všechno, to se dotkne úplně každého," řekl pro TN.cz ekonom společnosti Cyrrus Vít Hradil.

[chooze:article;value:581853]

​"Veškeré sektory, které mají jakýkoliv kontakt se Spojenými státy, budou zasaženy. Čína si to taky nenechá líbit a ona bude recipročně zdaňovat Spojené státy a potenciálně i nás. To bude zasahovat do všech oblastí života, nenajdete sektor, kterého by se to netýkalo," dodal. Přineslo by to podle něj zdražování ve všech oblastech a ochlazení ekonomiky.

"[Cla] by krátkodobě pomohla některým americkým dělníkům, ale ublížila všem americkým spotřebitelům. Ve druhém období by už Trumpovi nešlo o znovuzvolení dělnictvem, ale o zápis do historie, proto by je téměř jistě nezavedl," myslí si ovšem datový analytik společnosti DataRun Petr Bartoň.

Plyn, nafta a benzín můžou zlevnit

"Pokud by Donalda Trumpa podpořil republikánský Kongres a došlo by k dalšímu snížení daní, pravděpodobně by se zvýšily úrokové sazby nejen ve Spojených státech, ale také v celé Evropě a třeba i u nás. Takže efektem by byly vyšší úrokové sazby, například i u hypoték," uvedl analytik ČSOB Jan Čermák pro TN Live.

"Za nejvíce rizikový z pohledu české měny považujeme i nadále scénář vítězství Donalda Trumpa a úplné ovládnutí Kongresu ze strany republikánů. V takovém případě by hrozil nejrychlejší nárůst amerického veřejného zadlužení i obchodních cel promítající se do výraznějších inflačních tlaků v USA. A ty by byly důvodem pro vyšší dolarové sazby, které zpětně mohou mít negativní dopad na veškeré rozvíjející se trhy včetně středoevropských měn," dodal ekonom Patria Finance Jan Bureš.

[chooze:article;value:580879]

​Dražší hypotéky, slabá koruna, inflace a zpomalená ekonomika by tak nevěstily pro české hospodářství nic dobrého. "Realistické jsou odhady, že by to znamenalo [pokles o] jedno procento HDP. To je hodně, to by v podstatě smazalo celý jeden rok růstu," popsal Hradil.

Prostor k alespoň zdánlivě pozitivním efektům Trumpova prezidentství je u energií a ropného průmyslu. "Pravděpodobně bude nakloněn fosilnímu průmyslu, ať už je to plyn, nebo ropa. V krátkodobém horizontu by to mohlo způsobit levnější ceny benzínu, nafty nebo plynu," vysvětlil Hradil, dodal však, že efekt bude znatelnější v USA, což sníží konkurenceschopnost Evropy.

"Pokud bude mít USA prezidenta (Trumpa, pozn. red.), trhy očekávají nižší firemní daně, nižší cenu ropy a vyšší růst burzy. To by v Česku zlevnilo některé energie, ale přetáhlo světové investory spíše do USA," potvrdil Bartoň.

"Ty volby jsou zcela zásadní, a to jak pro Spojené státy, tak i pro Evropu. Dopady těch voleb pocítíme nakonec asi i my, protože například Donald Trump se netají tím, že by rád zavedl vysoká cla na dovozy z Evropské unie, což pro země jako Česko může mít samozřejmě i ekonomické důsledky," doplnil pro TN Live bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček.

[chooze:article;value:581905]

Odejdou Spojené státy z NATO?

Změna může přijít i v bezpečnostní situaci. "Netají se například tím, že chce ukončit podporu Ukrajině, což má dopady na bezpečnost v Evropě. A nemusím také zmiňovat to, že se zde opakovaně objevují spekulace, jestli náhodou by Donald Trump nechtěl vyvést Spojené státy ze Severoatlantické aliance, což by pro kolektivní obranu a bezpečnost v Evropě určitě bylo zcela zásadní," řekl Petříček.

"Obecně bude náš význam klesat, protože těžiště světa se přesouvá do Asie, k Číně. A Evropa je pro Washington méně důležitá," popsal analytik mezinárodních vztahů a bývalý diplomat Vladimír Votápek. Už současný prezident Joe Biden pozornost přesouval do Indo-Pacifiku a dá se očekávat, že v tom budou pokračovat i Trump nebo Harrisová.

"Já v tom nevidím pro Washington nebo Trumpa žádný benefit, proč by to měli udělat. On tím může vyhrožovat, může nás tím tlačit a upřímně řečeno, je to úplně legitimní požadavek," myslí si ale Votápek o spekulacích ohledně konce USA v NATO.

[chooze:article;value:566219]

​A nový prezident USA ovlivní i vztahy vrcholných politiků. Komplikovaný by mohl být třeba vztah prezidenta Petra Pavla s Trumpem. Pavel totiž exprezidenta ještě před svým zvolením označil za "odpudivou lidskou bytost".

"Tam jde o to, že když se rozhoduje třeba o vzájemných stycích, komunikaci do budoucna, tak to může zcela zásadně ovlivnit to, zda dotyční představitelé toho státu budou, nebo nebudou na nejvyšší úrovni přijati. To jsou často nuance a drobnosti, které o tom rozhodují," uvedl bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (SOCDEM).

"Máme teď unikátní pozici. Nebylo plně rozhodnuto o výstavbě jaderné elektrárny (Dukovany, pozn. red.). Za jadernou elektrárnu se dá vyměnit i přijetí v Bílém domě, když na to přijde. Jsme taky jedním z frontových států, což nám dává určitou důležitost," doplňuje Votápek.

Podívejte se na celý rozhovor s Tomášem Petříčkem. Američané budou protestovat, očekává exministr (10/2024):

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.