Když se mluví o starých mobilních telefonech, mnohé uživatele napadnou možná bezpečnostní rizika. Záleží ale na tom, zda máte zastaralý chytrý telefon, nebo takříkajíc "hloupý" telefon.
U zastaralých chytrých telefonů hrozí, že na ně časem přestanou chodit bezpečnostní záplaty a také aktualizace softwaru v telefonu. "Prostřednictvím aktualizací výrobce nejenom dodává nové funkcionality a vylepšení, aby telefon fungoval, ale zároveň takzvaně lepí bezpečnostní hrozby. Závisí to na modelu, závisí to na výrobci, ale bývá to tak tři až pět let podpory," řekl.
U starších, hlavně tlačítkových, telefonů bezpečnostní rizika až tolik nehrozí. Ty ovšem, pokud vůbec mají přístup na internet, tak se jedná třeba o 2G sítě, což uživatele značně limituje. Nemůže tak využívat výhod třeba 5G sítě. "Zároveň pokud se dostanete do oblastí a v budoucnosti třeba do míst, která nebudou pokrytá 2G, tak si nezavoláte," dodal.
[chooze:article;value:581023]
Bezpečnostní rizika zahrnují škodlivý software. "Může z toho telefonu vytahovat data, která tam máte. To znamená třeba kontakty, může ale ovládat i funkce toho telefonu, třeba aplikace. To znamená, že může odesílat e-maily, může odesílat zprávy jakoby vaším jménem na vaše kontakty, a dokonce je možné z toho telefonu vést takzvaný DDoS útok. To znamená, že může zase na další adresy posílat nějaké dotazy nebo takzvané internetové requesty, kde potom zahltí třeba webovou stránku útokem třeba z milionů podobných telefonů, které se mu podařilo po celém světě takovým způsobem kompromitovat," vyjasnil Hruška.
Jenom v Česku se podle Hrušky jedná o statisíce telefonů, na které ročně přestanou přicházet bezpečnostní aktualizace. Jak ale Hruška poznamenal, někteří lidé mají k aktualizacím podezřívavý postoj. "Moje maminka se dokonce těch aktualizací bojí. Takže ona v ní má to riziko úplně obrácené. Ona to bere, jako že je pro ni riziko, když tam tu aktualizaci pustí. To je samozřejmě nesmysl," přiblížil.
[chooze:article;value:580035]
Využívání dat každým rokem geometricky roste. "Množství dat, které se stahuje i odesílá, neustále roste. Tempo v mobilní sítě je zhruba 50% až 60% nárůst každý rok v průměru. To znamená, že pokud jste měsíčně spotřeboval 5 GB, tak ten další rok v průměru spotřebujete 8 GB," srovnal Hruška.
Hruška v rozhovoru také popsal, jak jsme na tom oproti zbytku Evropy, jak může vypadat budoucnost mobilních telefonů, a vyjádřil se i k dalším tématům. Na celý rozhovor se podívejte pod titulkem článku.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.