Tři měsíce jsou u revmatu zásadní doba. Pak nastává problém, varují lékaři

Česko se již dlouhodobě potýká s nedostatkem specialistů. Pacienti s revmatickými onemocněními si tak na pouhé vyšetření počkají klidně i déle než půl roku. Každý den čekání na účinnou léčbu se však zvyšuje riziko vzniku dalších nemocí, jako jsou srdeční choroby nebo postižení plic. V devíti českých okresech navíc revmatologové chybí úplně.

"Pacienti v akutní fázi revmatického onemocnění často potřebují léčbu v řádu dní či týdnů, nikoli měsíců. Bohužel současný nedostatek revmatologů znamená, že mnoho z nich musí čekat neúměrně dlouho. To znamená prodlužování období bolestí a pro některé pacienty i rozvoj nevratných poškození kloubů," vysvětluje důležitost včasné léčby revmatolog Tom Philipp (KDU-ČSL), který je zároveň místopředseda sněmovního výboru pro zdravotnictví. 

Lékaři v Česku nyní pečují o více než 239 tisíc pacientů s nemocemi, jako jsou revmatoidní artritida, psoriatrická artritida, juvenilní artridia nebo ankylozující spondylitida známá také jako Bechtěrevova nemoc. Za posledních pět let se navíc počet lidí s těmito onemocněními zvýšil o 18 %.

[chooze:article;value:577276]

Revmatická zánětlivá onemocnění postupně poškozují klouby a páteř, a výrazně tak omezují pohyb pacienta. Revmatici se svou chorobou ale často žijí desítky let. "Data ukazují, že pokud se pacienti začnou léčit včas a správně, mohou pracovat a žít plnohodnotný život. Přáli bychom si, aby biologická léčba byla dostupná všem, kteří na ni mají nárok. Bohužel situace posledních týdnů ukazuje spíš opačný trend," zdůrazňuje Edita Müllerová, předsedkyně pacientské organizace Revma Liga ČR.

Dostat se k lékaři včas je důležité také kvůli takzvanému oknu příležitosti. Pokud totiž v tomto časovém úseku začne léčba, je vysoká šance, že nedojde k trvalému poškození kloubů. Toto okno trvá přibližně tři měsíce od prvních příznaků. Revmatologů ale oproti pacientům nepřibývá a přibližně třetina z nich je starší 60 let.

S problémem se nepotýká jen Česko, ale i řada dalších evropských zemí. U nás je situace nejhorší v příhraničních oblastech.

Nemocných s revmatem v Česku přibývá (6/2024):

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.