Častá únava může signalizovat vážné onemocnění. Lékaři před ním varují

Pokud býváte často unavení, měli byste následujícím řádkům věnovat pozornost. Lékaři, které citoval portál Polsat News, totiž upozornili na to, že nadměrná ospalost a častý nedostatek energie u starších lidí mohou být příznakem vážného onemocnění.

Právě nadměrná únava totiž může signalizovat tzv. syndrom motoricko-kognitivního rizika, který často předchází demenci. Syndrom bývá charakterizován i pomalou chůzí a potížemi s pamětí.

"Naše zjištění zdůrazňuje potřebu screeningu problému se spánkem," řekla jedna z autorek studie Victorie Leroyová. Dodala, že pokud by lidé, které trápí častá únava, vyhledali lékařskou pomoc, mohlo by se riziko rozvoje demence u nich snížit.

[chooze:article;value:574805]

​Výzkum provedli vědci z Albert Einstein College of Medicine v New Yorku. Studie se zaměřila na 445 lidí s průměrným věkem 76 let, z nichž žádný netrpěl demencí. Účastníci nejprve vyplňovali dotazník, který se týkal kvality spánku a míry únavy.

Otázky se týkaly například toho, jak často se lidé v noci probouzí či zda se jim bez problémů daří usnout do 30 minut. Výzkumníci se dotazovali také na to, zda lidem dělá problém zůstat vzhůru při řízení, po jídle nebo při různých společenských aktivitách. Podstoupili i testy fyzické zdatnosti.

Celkem 177 dotazovaných mělo problémy se spánkem a u 35 procent z nich se syndrom motoricko-kognitivního rizika vyvinul. V případě lidí, kteří problémy se spánkem neměli, se syndrom rozvinul jen u 6,7 procenta z nich. Výzkum tedy odhalil, že lidé, kteří mají problémy s únavou, mají až třikrát větší šanci, že se u nich syndrom motoricko-kognitivního rizika rozvine.

Lidí trpícím únavovým syndromem přibývá. Pomoci se ale nedostane každému (5/2024):

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.