Číňané vyhrožují Západu: Máme čtyři podmínky. Dodržujte je, jinak bude zle

Čínský prezident Si Ťin-pching se s americkým prezidentem Joem Bidenem setkal v sobotu na summitu Asijsko-pacifického hospodářského společenství v peruánské Limě, píše web Barron's. A to dva měsíce předtím, než Bidena vystřídá v Bílém domě jeho nástupce Donald Trump. V zemi tak panují obavy z nových obchodních válek a diplomatických otřesů.

Si Ťin-pching na summitu podle čínské státní televize CCTV vytyčil čtyři podmínky, na kterých bude záviset budoucnost čínsko-amerických vztahů. "Tchajwanská otázka, demokracie a lidská práva, cesty a systémy a rozvojové zájmy jsou čtyři červené linie Číny, které nesmí být zpochybněny," řekl Bidenovi. V opačném případě by musel Peking reagovat.

"Separatistické akce 'tchajwanské nezávislosti' jsou neslučitelné s mírem a stabilitou v Tchajwanském průlivu," dodal Si Ťin-pching. Čína si totiž nárokuje Tchaj-wan jako své vlastní území, zatímco USA jsou hlavním bezpečnostním podporovatelem samovládného ostrova, i když Tchaj-pej diplomaticky neuznávají.

[chooze:article;value:583862]

Čínský vůdce také varoval, že Spojené státy "by neměly zasahovat do dvoustranných sporů a neměly by schvalovat nebo podporovat provokativní podněty" v Jihočínském moři, píše web WION. I přesto je prý Čína připravena spolupracovat s nastupující Trumpovou vládou.

Tchajwanské ministerstvo zahraničí v neděli uvedlo, že "pokračující vojenské provokace Číny v blízkosti Tchaj-wanu jsou hlavní příčinou ničení míru a stability v regionu a hlavní hrozbou pro globální hospodářskou prosperitu".

Prezidenti spolu v Peru hovořili také o válce na Ukrajině. Podle Si Ťin-pchinga je postoj Číny k válce na Ukrajině "otevřený a nadstranický". Uvedl také, že Peking nedopustí, aby napětí na Korejském poloostrově "přerostlo v konflikt nebo chaos". 

Čína nechce konflikt na Ukrajině rozšiřovat. Podívejte se na rozhovor s expertem (10/2024):

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.