Do války jsou zapojené desítky zemí. Třetí světová už probíhá, míní experti

Na začátku války na Ukrajině byly na bojištích slyšet výkřiky jen v ukrajinštině a ruštině, maximálně ještě v dialektech, jako je čečenština nebo burjatština. Dnes už tam zní i španělština, korejština, hindština nebo somálština, připomíná ve svém rozsáhlém analytickém článku Politico.

Vzduchem pak létají íránské a americké rakety, výstřely z německých děl nebo třeba české kulky. To vše je podle expertů jen jedním z potvrzení, že konflikt přerostl z lokálního v mezinárodní. Jde pravděpodobně o nejvýznamnější konflikt od konce studené války, do kterého byly zataženy už téměř všechny kontinenty.

"Naposledy jsme něco takového viděli pravděpodobně při sovětské invazi do Afghánistánu," říká odborník na studenou válku Sergej Radčenko. "Tehdy byla podpora ze Západu i Východu a všichni do toho šli naplno," připomněl události na přelomu 80. a 90. let. 

Když Moskva v únoru 2022 zahájila invazi na Ukrajinu, Kreml ji tehdy omlouval jako nezbytnou "denacifikaci Ukrajiny" a ochranný krok proti NATO. Dodnes se neví, zda mu opravdu šlo jen o Ukrajinu, jisté ale je, že tak dlouhý konflikt nečekal. Západní země mu totiž neustoupily, naopak se semkly a postavily se za Ukrajinu. Rusko si tak muselo najít vlastní spojence a světová válka byla nasnadě.

[chooze:article;value:491569]

Zatímco Spojené státy jsou možná na prahu stáhnutí se z války, experti se bojí toho, co by mohla Rusku poskytnout Čína. "Rusko může obchodovat s Indií a dalšími zeměmi, nic z toho se ale ani neblíží tomu, co by mohla na stůl přinést Čína," varuje ředitel euroasijského centra Carnegie Russia Alexander Gabujev. 

"Bylo od začátku jasné, že pokud Ukrajina nevyhraje rychle, Amerika se stáhne," uvedla profesorka mezinárodních studií Nina Chruščevová. "Všichni předpokládali, že to je jen jedna série hollywoodského seriálu, která bude mít rychlý konec. Ale nyní je tu už třetí řada a zájem se přirozeně začíná vytrácet. Nechceme čtvrtou sérii, ale dojde k ní," dokončila svou metaforu.

Válka tak podle odborníků bude pokračovat dále a svět se globálního konfliktu jen tak nezbaví. "Pokud stáhnete podporu NATO, nebude žádná Ukrajina. Pokud ale stáhnete čínskou podporu, přinutí to Moskvu zmenšit svůj apetit a zapomenout na to, že čas je na její straně," ukazuje misky vah Gabujev. 

Navzdory mínění některých odborníků se ale říct natvrdo, že se už nacházíme ve třetí světové válce, nedá. Minimálně o vysokém riziku však hovoří i samotní světoví politici a jejich varování se neustále stupňují. V listopadu podle Reuters sám Vladimir Putin prohlásil, že válka na Ukrajině spěje ke globálnímu konfliktu. 

Krátce poté podobný výrok zazněl i z druhé strany barikády. Polský premiér Donald Tusk se nechal slyšet, že rusko-ukrajinský konflikt se dostal do rozhodující fáze a události posledních týdnů představují reálnou hrozbu světové války, připomíná Kyiv Independent

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.