Dodávky ruského zemního plynu přes Ukrajinu do zbytku Evropy ve středu ráno skončily. Na síti Telegram o tom informoval ruský energetický gigant Gazprom, který uvedl, že v osm hodin moskevského času vypršela platnost smluv o přepravě plynu uzavřených s ukrajinskými plynárenskými společnostmi.
"Vzhledem k opakovanému a jasně vyjádřenému odmítnutí ukrajinské strany obnovit tyto dohody byl Gazprom od 1. ledna 2025 zbaven technické a právní způsobilosti dodávat plyn pro tranzit přes území Ukrajiny," uvedla ruská plynárenská firma s tím, že dodávky okamžitě s vypršením smluv zastavila.
Ukrajina potvrdila svůj plán zastavit tranzit plynu loni v prosinci. "Nedáme (Rusku) příležitost vydělat další miliardy na naší krvi," odůvodnil tento krok prezident země Volodymyr Zelenskyj. Právě z prodeje fosilních paliv totiž pochází významná část příjmů ruského státního rozpočtu.
[chooze:article;value:589533]
Tyto plány vyvolaly obavy hned u několika evropských zemí, například Maďarska, Rakouska nebo Slovenska. Slovenský premiér Robert Fico kvůli tomu dokonce před Vánoci zamířil do Moskvy, kde se setkal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Do Kyjeva pak Fico vzkázal, že pokud plyn na Slovensko skutečně téct přestane, zastaví on naopak dodávky elektrické energie na Ukrajinu.
A z Kyjeva přišla ostrá reakce. "Zdá se, že Putin dal Ficovi rozkaz otevřít druhou energetickou frontu proti Ukrajině na úkor zájmů slovenského lidu," napsal na sociální síti X Zelenskyj.
[chooze:article;value:590005]
Ukrajinský ministr energetiky Herman Haluščenko pak před koncem loňského roku v rozhovoru pro Politico uvedl, že si nemyslí, že by Slovensko k tomuto kroku skutečně přistoupilo, protože Ukrajina za dodávanou elektřinu platí "stovky milionů dolarů". Dodávky ze Slovenska navíc může Kyjev nahradit dodávkami přes Polsko či Rumunsko.
Alternativní dodávky plynu na Slovensko mezitím Bratislavě nabídla Praha. "Dnes jsem Slovensku zopakoval nabídku pomoci při zajištění stabilních dodávek plynu západní cestou," napsal 30. prosince na síti X český ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN).
[chooze:article;value:578545]
"Strategický nákup zásobníků na zkapalněný zemní plyn nebo investice do plynárenské infrastruktury," připomněl opatření, která vláda v poslední době zaujala. "Česká republika má natolik robustní infrastrukturu, že v případě nutnosti pomoci našim sousedů jsme připraveni," dodal.
"Máme dostatek plynu, aktuální naplněnost našich zásobníků je větší než 60 %. A pokud se podíváme do historie, například do roku 2021, tak tehdy ta naplněnost nebyla ani 50 %," ujišťoval ve vysílání TV Nova Vlček české občany. Spotřeba podle něj v Česku navíc klesla a plyn sem nadále teče ze severu. Neočekává ani zdražování.
Fico prosí Evropskou unii o pomoc. Důvodem je spor s Ukrajinou o plyn (12/2024):
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.