Řada Čechů si neumí představit léto bez dovolené v Chorvatsku. V loňském roce ale mnohé z nich překvapilo zdražení ubytování i potravin v oblíbených letoviscích. Kromě toho si lidé museli připlatit i za cigarety nebo alkohol a kávu.
Podle guvernéra Chorvatské centrální banky Borise Vujčiće může zvedání cen v posledních letech cestovní ruch hodně poškodit. "Ceny cestovního ruchu v Chorvatsku za poslední tři až čtyři roky vzrostly asi o 50 procent. To je mnohem více než 20procentní nárůst zaznamenaný v konkurenčních středomořských destinacích, jako jsou Itálie, Francie, Řecko, Španělsko a Malta," citovala jeho vyjádření pro televizi N1 agentura Bloomberg.
[chooze:article;value:590190]
"To je obrovský rozdíl. Už jsme si všimli, že v posledních dvou letech jsme začali ztrácet podíl na trhu. Musíme být opatrní, pokud chceme být cenově konkurenceschopní a nabízet služby za cenu, kterou jsou hosté ochotni akceptovat," pokračoval Vujčić, který je také členem Rady guvernérů Evropské centrální banky.
Podle chorvatského národního statistického úřadu vzrostly spotřebitelské ceny v Chorvatsku za poslední čtyři roky celkově o 28 procent. Loni na jaře deník Croatia Wise už předem turisty upozorňoval, že se ceny za nocleh budou v létě pohybovat v rozmezí 35 až 250 eur, tedy zhruba 888 až 6 343 korun, a to v závislosti na úrovni hotelu. Záleželo to na tom, zda do Chorvatska turisté mířili v době hlavní sezóny, nebo mimo ni.
Potraviny zdražovaly v Chorvatsku v loňském roce nejrychleji v Evropě, v meziročním srovnání to mělo být o asi 5,2 procenta. Portálu Index v dubnu těsně před zahájením sezóny napsal, že hůře na tom v Evropské unii jsou jenom Malta, Řecko a Španělsko.
Přitom cestovní ruch je největším hospodářským odvětvím Chorvatska a přispívá k hrubému domácímu produktu asi 20 procenty.
Chorvatsko oproti loňsku podražilo. Štáb TV Nova porovnával ceny v obchodech (7/2023):
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.