Lidé pobírající starobní důchod a zároveň pracující mají od ledna nárok na slevu na sociálním pojištění 6,5 procenta. Týká se to zaměstnanců i živnostníků. O uplatnění slevy ale musí zaměstnanci aktivně žádat u svého zaměstnavatele.
"Zaměstnanec má nárok na slevu na pojistném ve výši 6,5 % ze svého vyměřovacího základu, a to od měsíce, ve kterém splnil stanovené podmínky. Slevu uplatní u svého zaměstnavatele za kalendářní měsíc, v němž o slevu žádá, i za následující měsíce," uvádí ČSSZ.
[chooze:article;value:588721]
Zaměstnavatelům prý ČSSZ nemůže nárok sama aktivně potvrzovat kvůli ochraně osobních údajů a tomu, že není jediným plátce starobních důchodů. Zodpovědnost tak zůstává na zaměstnanci, který musí doložit, že důchod pobírá.
Sleva se zavádí, přidání ruší
Slevu nelze uplatnit zpětně, ale pokud o ni zaměstnanec nepožádá, považuje se za přeplatek na pojistném. "Přeplatek vrátí zaměstnanci na základě jeho písemné žádosti příslušná správa sociálního zabezpečení," přiblížila ČSSZ.
V praxi sleva znamená, že zaměstnanec-důchodce nebude dál platit důchodové pojištění. Pojistného na straně zaměstnavatele se sleva netýká. Pro představu – důchodce s hrubou měsíční mzdou 25 tisíc dostane výplatu vyšší o 1 625 korun, důchodce s hubou mzdou 40 tisíc dostane o 2 600 korun víc.
[chooze:article;value:591350]
Sleva se vztahuje i na OSVČ. Budou ji uplatňovat vždy v přehledu o příjmech a výdajích OSVČ. Poprvé tak slevu uplatní v roce 2026 za kalendářní rok 2025. Pokud důchod začnou pobírat až v průběhu roku, nárok na slevu je jen za příslušné měsíce.
OSVČ, která splňuje podmínky pro slevu na pojistném, může také uplatnit sníženou sazbu pro placení záloh na pojistné ve výši 22,7 %. Živnostníci v paušálním režimu mají nárok na slevu taky, podmínky se ale liší podle toho, jestli je daň přijmu rovna paušální dani, nebo není.
[chooze:article;value:586204]
Zatímco nárok na slevu v lednu vznikl, zanikla jiná výhoda pro pracující důchodce. Do konce roku měli za každých odpracovaných 360 dnů nárok na zvýšení starobního důchodu o 0,4 % výpočtového základu. Podmínky bylo nutné splnit do konce roku, a kdo měl odpracovaných dnů k 31. prosinci méně než 360, vyšší důchod nedostane.
Změn od ledna je mnohem víc. Podívejte se na reportáž (1/2025):
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.