Na kolejích v Liberci se nesmí sprchovat teplou. Bakterii vymýtit nezvládli

"Od 10. ledna je z důvodu výskytu bakterií Legionella až do odvolání vyhlášen zákaz používání teplé vody ke sprchování v blocích A, B a C," stojí v e-mailu zaslaném studentům TUL. Jde přitom o přetrvávající problém a univerzita v prosinci slibovala "radikální" řešení.

"Máme Legionellu na třech kolejních blocích A, B, C. Přestože jsme mezi svátky provedli velkou dezinfekční akci, kdy 27. prosince jsme ve všech pokojích, ze všech koncovek, sprchových růžic a kohoutů odpouštěli chemizovanou a termizovanou vodu. I přes tento zásah další testy ukázaly, že Legionella se tam stále drží," řekl pro TN.cz mluvčí TUL Radek Pirkl.

[chooze:article;value:591497]

​"Přemýšlíme, co s tím dál, konzultovali jsme a ještě příští týden budeme konzultovat s nějakými firmami, které se zabývají dezinfekcí v tomto rozsahu. Doufejme, že dojdeme k nějakému řešení se specialisty," pokračoval.

Sprchovat se prozatím studenti ze zasažených bloků mohou ve vyhrazených buňkách bloku F. Aktuálně platí sleva na kolejném 40 korun za den pro studenty z bloku A. "Předpokládám, že sleva na kolejném bude v jednání, ale zatím tu informaci od vedení nemám," doplnil Pirkl.

[chooze:article;value:511521]

​​​Legionella při vdechování kontaminovaného aerosolu teplé vody může u osob se sníženou imunitou vyvolat akutní onemocnění dýchacího ústrojí. Projevuje se suchým kašlem, bolestí na prsou, někdy průjmem, zmateností nebo blouzněním. "Nemáme oficiální informaci, že by někdo měl nákazu Legionellou od nás z kolejí," informoval ale mluvčí.

Jak popsal pro TN.cz jeden z ubytovaných už dříve, někteří studenti údajně zákaz nedodržují a sprchují se teplou vodou nadále. "Dnes už si taky dám sprchu ve vlažné vodě s malým průtokem, tak aby nevznikalo tolik aerosolu," řekl.

[chooze:article;value:587831]

​Podobná situace na kolejích nenastala poprvé. ​​"Je to problém u výškových budov hromadného ubytování. Je tam nepravidelný provoz. Když na víkend studenti nejsou nebo jsou prázdniny, tak v koncovkách může Legionella narůst, a když se voda odebírá, tak se dostane do oběhu v celém objektu," vysvětlil Pirkl.

Zlepšil se prý alespoň přístup školy. "Oproti předchozí Legionelle se přístup kolejí zlepšil. Dva roky zpátky to bylo vedeno jako technická závada, bez jakéhokoliv e-mailu, pouze vyvěšené u výtahů," popsal student.

Bakterie zvýšily svou odolnost. Může za to i nedostatek penicilinu (11/2024):

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.