Loni v březnu zveřejnil hazardér navlečený do rybářských kalhot video, jak si sedá do proudu špinavé vody a potrubí promazané odpady mu slouží jako tobogán. Po několika minutách jízdy se zastavil nárazem do ostrého plechu.
S jídlem evidentně roste chuť. Další video dal na sítě i v novém roce. Není totiž žádný předpis, který by mu sebevražedné kousky zakazoval. "Pokud nedojde k poškození majetku nebo zdraví, tak se nestal trestný čin," vysvětlila manažerka veřejných vztahů Brněnských vodáren a kanalizací Renata Hermanová.
[chooze:article;value:565130]
Odpadní potrubí není možné uzavřít například mříží, protože při vysokém průtoku by se začalo ucpávat. Správci kanalizací tak apelují na zdravý rozum – existují minimálně čtyři různé způsoby, jak může člověk zemřít, pokud vleze dovnitř.
Nejsnadnější je utonutí. V potrubí někdy teče jen čůrek vody, ale během pár vteřin se přivalí vlna a člověk nemá šanci se z ní dostat – například v roce 2018 takto zemřeli dva hledači kešek v Praze."Viděl jsem tam dva lidi – dvě hlavy a ruce ve vzduchu, jak máchají," popsal tehdy kapitán parníku Milan Helving.
Člověk v potrubí snadno upadne a zraní se. Tím ale výčet smrtelných rizik nekončí – průzkumník kanálů se může sklouznout do toxické zóny. "Ten člověk upadne do bezvědomí," doplnila Hermanová.
[chooze:article;value:372359]
Pokud kanálový turista přežije i toto, ještě pořád nemá vyhráno. V potrubí může chytit neuvěřitelnou sbírku smrtelně nebezpečných virů a bakterií – například žloutenku. "Může tam chytit chlamydiové infekce nebo salmonelu z trusu. Jsou tam potkani, takže je možnost leptospirózy," vyjmenoval přednosta Kliniky infekčních chorob, Fakultní nemocnice Brno Petr Husa.
Hasiči varují dobrodruhy, že v podzemí většinou není signál a kilometrové katakomby jsou tak spletité, že se v nich obtížně vyzná i člověk s detailní mapou kanalizace.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.