Blíží se bestie z východu. Meteorologové varují před roztržením polárního víru

"Jste připraveni? Možnost výrazné deformace polárního víru a jeho rozdělení do poloviny února se zvyšuje," píše ve svém novém příspěvku na síti X meteorologický portál Severe Weather Europe. 

K tomu připojil video, které vychází z předpokládaného vývoje polárního víru. V polovině měsíce mohou lidé vidět, jak se tato obrovská masa chladného arktického vzduchu trhá na několik částí. 

Při rozpadu polárního víru dochází k náhlému přívalu mrazivého vzduchu do jižnějších částí světa. Tento týden Severe Weather Europe ve své analýze uvedl, že podle modelů by v únoru mohly následky deformace polárního víru postihnout zejména Kanadu a Spojené státy. 

Irský internetový deník Galway Beo ale s odkazem na britské meteorology píše, že kvůli chování polárního víru hrozí tento měsíc také návrat bestie z východu. "Nejnovější modely počasí ukazují, že se může vrátit turbulentní počasí, protože mnoho faktorů ukazuje na příchod chladného období," píše deník. 

[chooze:article;value:594975]

​Meteorolog Cathal Nolan uvedl, že ačkoliv v Evropě není moc velmi studeného vzduchu, na obzoru mohou být silné noční mrazy. Kombinace možného roztržení polárního víru a náhlého stratosférického oteplení by mohla podle něj vést k prodloužení chladného období. Zatím to ale není jisté. I Severe Weather Europe uvádí, že se vývoj polárního víru teprve bude upřesňovat. 

Jak vysvětluje britská meteorologická služba Met Office, bestie z východu (v angličtině Beast from the East) je termín, který se používá k označení chladného počasí na Britských ostrovech v důsledku proudění mrazivého vzduchu z východní polární oblasti. 

Stratosférické oteplení a možný rozpad polárního víru předpovídá i Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). "První náhlé stratosférické oteplení letošní zimy je před námi. A bude výrazné," uvádí na facebooku

"Tento jev nastane během příštího týdne a polární vortex by se měl výrazně oslabit zejména během následného týdne, kdy se i částečně rozpadne. Modely naznačují, že se bude jednat tentokrát o poměrně silné stratosférické oteplení. Vlivem toto jevu se postupně v dalších týdnech zvyšuje šance, že se do prostoru Evropy (nebo třeba USA) dostane arktický vzduch. Stát se tak může, ale nemusí a nelze přesně říct dopředu, kam se případně arktický vzduch dostane. Následkem tohoto jevu se jen zvýší šance, že se tak může stát," vysvětluje ústav. 

Na Evropu se valí arktický vzduch. Teploty srazí hluboko pod bod mrazu (31/1/2025):

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.