Lékař: Lidé trpí více při vyprazdňování. Vyšetření tlustého střeva není nejhorší

Vyšetření konečníku a potažmo tlustého střeva je pro řadu lidí velkým strašákem, a to nejen kvůli zaváděné hadici o tloušťce prstu. Preventivní koloskopie se doporučuje po 50. roce života, pakliže k tomu v rodině nejsou genetické předpoklady.

Právě efektivní využívání preventivního programu hraje podle odborníka zásadní roli. "Kolorektální karcinom roste poměrně dlouhou dobu, někdy i deset let. Takže když pacient podstoupí koloskopické vyšetření, můžou se odstranit polypy při koloskopii, a tím se zamezí tomu, aby vznikl kolorektální karcinom," popsal.

Obavy z bolestivého vyšetření jsou však dle Örhalmiho zbytečné. "Je to nepříjemné vyšetření jako každé vyšetření, když přijde nástroj nebo přístroj do některého otvoru, ale lze to úplně v pohodě zvládnout premedikací nebo i bez. Komplikace při koloskopii jsou opravdu promilové. Že by se staly perforace nebo proděravění tlustého střeva nebo jiné komplikace, to je velmi vzácné," uklidňuje lékař.

Nejnepříjemnější podle koloproktologa není prohlídka, ale proces vyprazdňování tlustého střeva. Obyčejný klystýr totiž nestačí, a proto je potřeba pít speciální vyprazdňovací roztok.

[chooze:article;value:594756]

​Češi se pravidelně umisťují na vrchních příčkách států s nejvyšším výskytem této formy rakoviny. "Ve své podstatě bych řekl, že je méně nebezpečná, protože je velmi dobře léčitelná, ale nebezpečná je tím, že je ve velmi velkém výskytu," přiblížil.

Örhalmi dále vysvětlil, že má na častém výskytu podíl vysokoenergetická strava s vysokým obsahem tuků. "Přispívá k nezdravému střevnímu mikrobiomu, a tím je to i jedno z rizik vzniku," říká.

Jak odborník uvedl, není třeba přestupovat k drastickým dietám, stačí se rozumně stravovat čerstvými potravinami a co nejméně těmi průmyslově zpracovanými. Na celý díl pořadu se můžete podívat pod titulkem článku.

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.