Nedávno se dostala na povrch zpráva, že severokorejští vojáci, kteří byli povoláni na pomoc Vladimiru Putinovi, se už neúčastní bojů v ruské Kurské oblasti. Zjistily to jihokorejské tajné služby, píše deník The New York Times. Důvodem měly být velké ztráty na životech, což vedlo v polovině ledna k jejich stažení.
Nové informace ale ukazují, že to není tak jednoznačné, jak se může na první pohled zdát. Nově se totiž předpokládá, že severokorejský vůdce Kim Čong-un plánuje do války vyslat další skupinu vojáků na podporu Ruska. Informovala o tom agentura AP. Vypadá to, že stažení vojsk byla jen čistá zástěrka pro přípravu nové posily.
[chooze:article;value:596081]
Ztráty na životech Severokorejců jsou velmi vysoké. Stanice BBC uvedla, že z odhadovaných 11 tisíců vojáků, které Kim Čong-un vyslal do Ruska, zemřelo přibližně tisíc z nich. Další tři tisíce byli buď zraněni, zajati, nebo jsou nezvěstní. Může se tedy zdát, že pro Severní Koreu má válka pouze neblahé následky.
Pro KLDR ale válka na Ukrajině znamená mnohem víc. Od konce korejské války v roce 1953 klade Severní Korea důraz na udržení velké a těžce vyzbrojené armády. Po výcviku jsou severokorejští vojáci ve většině případů posláni, aby hlídkovali v demilitarizované zóně na hranici s Jižní Koreou. Válka na Ukrajině poskytuje Severokorejcům první bojové zkušenosti po více než 70 letech.
[chooze:article;value:595454]
Vzhledem k vysokým ztrátám na životech by se dalo očekávat, že Kim Čong-un bude spíše usilovat o rychlý návrat svých vojáků. "Zdá se však, že vysoké ztráty na bitevním poli jsou cenou, kterou je severokorejský prezident ochoten zaplatit za bojové zkušenosti, které by jeho armádě mohly poskytnout výhodu v jakékoli budoucí válce," upozornil portál The Conversation.
Ukrajina dostává více kvalitní techniky, má ale problém s lidmi, říká generál Šedivý (2/2025):
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.