Učitelé kritizují nové učební plány. Vyšší úroveň angličtiny je nezbytná, říká ministr

Podle ministra školství Mikuláše Beka je nový program "evolucí toho, co doteď fungovalo". Problém ale prý představuje "alarmující počet učitelů, kteří nevystudovali obor a musí se to doučovat za chodu". Zájem o učitelskou pozici však podle ústředního inspektora školní inspekce Tomáše Zatloukala vzrůstá.

Nový RVP představilo ministerstvo v lednu. "Koncept přípravy byl včas definován. Účastnilo se ho několik stovek odborníků, zástupců školské veřejnosti. Nejprve probíhala debata uvnitř, poté veřejně. Vzdělávání nepromění samotný dokument, ale učitelé," zdůraznil Zatloukal.

Nový program má klást například větší důraz na jazyky, zvýší se nároky v matematice, v dějepise se naopak budou žáci méně učit data. "Vzděláváme pořád stejně, ale svět kolem nás se významně mění. Program by měl umožnit to, aby školy mohly ten vývoj reflektovat a promítnout do vzdělávání," řekl Zatloukal.

[chooze:article;value:593196]

Angličtina se například bude učit už od první třídy. "Novinkou je také to, že místo stávající úrovně A2 budeme mířit na vyšší úroveň B1. Podle mě je to nezbytné," sdělil Bek. V rámci druhého povinného cizího jazyka si budou žáci vybírat ze tří jazyků – němčiny, španělštiny a francouzštiny. Ostatní jazyky si budou moci vybrat jako volitelný předmět.

Učitelé i školy mají podle ministra dostatek času na to, aby se na nový RVP připravili. Má totiž začít povinně platit od roku 2027 v prvních a šestých třídách. Postupně se mají přidávat další. 

Na celý díl pořadu Za pět minut dvanáct se můžete podívat zde:

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.