Ani ne dva týdny poté, co reportéři pořadu Na vaší straně na Smíchově u Anděla natáčeli, vyděšení lidé opět volali na tísňovou linku s tím, že tam někdo napadá lidi a vyhrožuje jim, že je bodne do krku. Státní policie byla na místě rychle. Agresorovi vadili pouliční muzikanti.
Z policejních statistik vyplývá, že v přepočtu každého jeden a půl dne tam policie řeší přečiny proti veřejnému pořádku, kam patří i útoky nožem. Každý třetí den zadrží někoho kvůli drogám.
Pouhé tři zastávky tramvaje od Anděla bydlí Marek Sivák. "Jezdím přes Anděl na Klamovku. Než vystoupím z tramvaje, tak první bod je naproti domova důchodců, jsou tam narkomani, přijdu k domu, posedávají tam, takže já mám strach. Jsou tady rvačky, hází desky z oken," popisuje pan Sivák.
[chooze:article;value:595396]
Bydlí sedm let v domě, který je uvnitř udržovaný, ale před třemi lety se v něm začali usazovat sociálně nepřizpůsobiví nájemníci. Před domem si občas dávají dostaveníčka. Někteří pak odpadnou přímo u zídky. A pak to před domovem u Marka Siváka vypadá jako na nedalekém Andělu. Jak říká, časy, kdy si venku popovídal se sousedy, jsou pryč, teď co nejrychleji projde. Jen loni k činžáku, ve kterém bydlí, vyjížděli strážníci šestkrát a několikrát státní policie. Na přestěhování do lepší lokality pan Sivák peníze nemá.
Největší problém působí zídky, právě na nich posedávají problematičtí lidé. Vlastník domu to řeší plotem. Nejspíše ale nezabrání tomu, že harampádí hromadí někdo z obyvatel domu.
Nejhorší je to u metra
Nejhorší situace je ale stále zřejmě v okolí stanice metra. Výstup z eskalátoru si například za převlékárnu zvolil bezdomovec, kterého musí cestující obcházet. "Chodím tudy často, je to opravdu ostré někdy," stěžují si lidé.
[chooze:article;value:594615]
Jeden z bezdomovců popisuje, jak skončil na ulici. "Mně ukradli byt a nikdo to nevyšetřuje. Já jsem 36 let žil ve svém třípokojovém bytě, byl mé mámy a táty," říká. Pracovat prý zkoušel, ale vždy někomu nesedl a vyhodili ho. "Zkusil jsem 35 sociálních různých institucí i pracovnic, pomohly mi, ale jen relativně," stěžuje si dále. Spí v noclehárně, přes den prý sleduje, co se v ulicích děje.
"Ta situace je dlouhodobě stabilní, samozřejmě boj s pouliční kriminalitou nemá konce," tvrdí kriminalista Matěj Bažant. Jednoho z podezřelých mužů policie u Anděla zatkla před měsícem. Následující den ho musela pustit a při dalším natáčení se už zase chtěl prát. Úředníci sice potížistům udělují zákazy vstupu do této lokality, přičemž porušení je už trestným činem, ale tihle lidé si z toho moc nedělají.
K-centra jako jeden z faktorů
Drogovým, nízkoprahovým kontaktním centrům se říká Káčka. Ne všichni lidé ze dna v nich ale vidí řešení. "V Praze 5 máme jedno Káčko na Skalce, další je v Praze 1," poznamenal místopředseda Prahy 5 Petr Lachnit (ANO).
[chooze:article;value:592482]
I to je jeden z důvodů, proč se narkomani koncentrují u Anděla. Dveře se tam netrhnou, třeba v sobotu odpoledne během čtvrt hodiny vešli do smíchovského K-centra čtyři narkomani s plnýma rukama použitých stříkaček. Hrsti nových stříkaček a přípravků si berou. Jeden se ptá na možnost přivýdělku úklidem v centru. Je zklamaný, bylo už obsazené. Pak se ještě zajímá o možnost substituční léčby za použití drogové náhražky.
Centrum obslouží na 120 narkomanů denně. Ti nic neplatí. "Někteří přicházejí třeba denně, někteří jednou za měsíc. Tady děláme testy na infekční nemoci, zjišťujeme syfilis, HIV, testuje se tu na žloutenku, poskytuje základní léčba bércových vředů," říká pracovník centra.
Požadavek na více center
"My čekáme jako na smilování, kdy magistrát splní konečně to, co deklaruje, že těch služeb bude víc," uvedl Lachnit. "Jsem přesvědčen, že do nějakých 14 dnů, maximálně jednoho měsíce pražská rada rozhodne tom, že v Praze vzniknou tři nová nízkoprahová zařízení. Pevně věřím, že se přikloní k alternativě aplikační místnosti," reaguje na jeho slova bývalý primátor za ODS a protidrogový koordinátor Pavel Bém.
Plán, kde by měla drogová centra vzniknout, na magistrátu zatím tají. Mělo by jít o objekty vlastněné městem. "Nemůže to být někde v podzemí, kde by to sice nebylo na očích, ale kde prostě není možné zřídit zdravotní nebo zdravotně sociální zařízení," upřesnil Bém.
Otevření jednoho K-centra bude stát 20 milionů. Provoz 8 až 12 milionů ročně.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.