Vojákům chybí základní výbava. Rukavice či batohy si musí kupovat sami

Zimní čepice, rukavice nebo batohy. Tohle základní vybavení by měli vojáci fasovat. Jenže realita je často jiná. Nedostatek se prý týká hlavně nových položek, které dříve v povinné výbavě nebyly. Zatím je nafasovala zhruba polovina vojáků. "Nemůžou je dostat najednou všichni vojáci. Bavíme se o dalších doplňcích, které jsou nové a jsou pořizovány v počtu 15 tisíc kusů ročně," uvedl šéf logistiky ministerstva obrany Robert Bielený.

Situaci prý komplikují i dodavatelé, kteří nedodržují smluvené termíny. Oblečení a doplňky si prý vojáci často dokupují na vlastní náklady. "Když je vojáci potřebují takzvaně nafasovat, tak se k nim nedostanou," kritizoval bezpečnostní expert Milan Mikulecký.

[chooze:article;value:597252]

​Výtky má i Nejvyšší kontrolní úřad. "Kontrola ukázala, že ministerstvo obrany sice zvyšovalo rozpočet na nákup té výstroje, ale všechny peníze nevyužilo a nenakoupilo veškerou potřebnou výstroj," sdělila mluvčí NKÚ Hana Kadečková.

Změnu by podle ministerstva mohla přinést nová výstrojní vyhláška. Ta ale zatím stále není hotová. "Údajně by měla být hotová někdy v půlce roku, a tak se ptám, kdo za to může? Samozřejmě náčelník generálního štábu, pro kterého by výstroj vojáků měla být priorita," útočil poslanec Pavel Růžička (ANO).

"Profesionální vojáci i jejich kolegové v aktivní záloze po změnách volají již dlouho a naše snaha je, aby již nedocházelo v přípravách vyhlášky, o které s vojáky mluvíme již od roku 2022, k jakýmkoli dalším prodlevám," uklidňovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

[chooze:article;value:596971]

​Zatím nefunguje ani léta slibovaný výstrojní e-shop. Ze zkušebního do ostrého provozu má přejít začátkem července. Pomoci by tomu měly plánované změny. Vyšší náborový příspěvek, nové benefity pro současné i budoucí vojáky nebo snížení nároků pro vstup do služby. Novelu, kterou vláda schválila na začátku roku, měli v úterý projednávat poslanci, ale ještě se k tomu nedostali.

Cílem změn je podle ministerstva obrany podpořit nábor a udržet současný personál v armádě, a to pomocí nižších nároků, lepších benefitů, služebního poměru na zkoušku, tedy na dva roky, nebo finančními odměnami.

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.