[chooze:gallery;value:39005]
Pokračující zemětřesení v Egejském moři v okolí turisty oblíbeného ostrova Santorini znepokojují nejen Řecko, ale i další země na pobřeží Středozemního moře. Ty kvůli obavám z možné tsunami přijímají řadu opatření.
Turecké město Izmir dokončilo analýzu 600 kilometrů dlouhého pobřeží. Zjištění pomohou vytvořit evakuační plány, instalovat výstražné značky a zavést další bezpečnostní opatření, informoval deník Türkiye Today.
"Na základě těchto podkladů jsme pak provedli modelování tsunami," uvedla vedoucí městského oddělení pro řízení rizik zemětřesení a zlepšování městských podmínek Eylem Ulutas Ayatarová. "Před dokončením map zaplavení jsme určili postup vln tsunami do vnitrozemí, hloubku jejich proudění a rozložení nebezpečí," doplnila.
[chooze:article;value:597191]
Deník už v pondělí informoval, že kvůli pokračující seismické aktivitě instaloval Úřad pro řízení katastrof a mimořádných událostí mobilní sirény nejen v Izmiru, ale i ve městě Aydin a Mugla, které v případě potřeby varují obyvatele před blížící se tsunami nebo jiným nebezpečím. Podle profesora Senola Hakana Kutoglua by případné zemětřesení o síle 8 magnituda v Egejském moři vyvolalo vlny tsunami vysoké tři až pět metrů.
Na možnou tsunami se připravuje i Izrael. "Vzhledem ke vzdálenosti státu Izrael od oblasti zemětřesení [přibližně 900 km] je odhadovaná doba varování před vlnou tsunami způsobenou silným zemětřesením až dvě hodiny. Pohotovostní orgány a ministerstva se musí připravit na možnost, že se stát Izrael setká s vlnou tsunami, která k němu směřuje," avizovali podle webu The Times of Israel odborníci.
Vulkanolog Prokop Závada k situaci na Santorini: Zemětřesení přicházejí nečekaně, kritická je vysoká zastavěnost oblasti. Podívejte se na vysílání TN Live ze začátku února:
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.