Přes 1 200 otřesů za den. Vývoj na Santorini mate odborníky, nevědí, co se blíží

[chooze:gallery;value:39005]

​Zemětřesení na řeckých ostrovech neutichají ani po více než dvou týdnech aktivity. Jak popisuje web Ekathimerini, zemětřesení začala souostrovím Santorini otřásat už koncem ledna. Začátkem týdne se ale aktivita začala přesouvat na severovýchod k ostrovu Amorgos.

Množství otřesů je extrémní. Laboratoř seismologie na Národní a Kapodistrijské univerzitě v Aténách jich jen za pondělí zaznamenala přes 1 200. Třináct o síle 4,0 magnitudo, čtyři 4,5 a jedno 5,2.

[chooze:article;value:597191]

​Už v úterý ale počet zemětřesení klesl. Bylo jich "pouze" přes stovku. "Po posledním silném zemětřesení o síle 5,0 stupně ve 3:14 dne 12. února došlo k výraznému poklesu počtu a síly zemětřesení," napsal na facebooku seismolog Gerasimos Papadopoulos. "Kritická otázka: jedná se o vybití nebo relativní klid připravující další silné zemětřesení?" dodal seismolog.

Podle jeho kolegy Akise Tselentise je optimistický scénář, že přijde zemětřesení o síle šesti stupňů Richterovy škály. "Jaký je nejhorší možný scénář? S velmi nízkou pravděpodobností je to, že se aktivuje zlom na Amorgosu a dojde k zemětřesení o síle sedmi stupňů Richterovy škály," napsal na facebooku. V obou případech podle něj dojde k vzniku vlny tsunami.

[chooze:article;value:597476]

​Na možné nebezpečí se ale nepřipravují jen Řekové. Kvůli hrozbě tsunami zavedli opatření třeba v Turecku a Izraeli. Vlna, která by zasáhla turecké pobřeží při zemětřesení o síle osmi stupňů, může mít tři až pět metrů.

Vulkanolog Prokop Závada k situaci na Santorini: Zemětřesení přicházejí nečekaně, kritická je vysoká zastavěnost oblasti. Podívejte se na vysílání TN Live ze začátku února:

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.