Velký objev českých vědců. Mohl by pomáhat lidem s vysokým cholesterolem

Když Irenu z Prahy v osmatřiceti letech překvapil první infarkt, lékaři měli jasno – na vině je vysoký cholesterol. "Pan kardiolog mi dával léky, které byly v té době k dispozici. Je to genetické. Měl to můj otec i moje matka," svěřila se Irena Dörrová.

Cholesterolu se říká neviditelný zabiják. Ucpává cévy a často stojí za srdečním selháním nebo mrtvicí. Objev českých vědců může přinést průlom.

"Tahle látka, která ještě není léčbou, ale doufejme, že jednou bude, by byla schopná rozkládat ten cholesterol víc a i dalšími mechanismy, které jsou poměrně složité, by byla schopná ho vylučovat z těla," vysvětlil člen výzkumu z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR Radim Nencka.

[chooze:article;value:578243]

Naše tělo není zcela odkázané na příjem cholesterolu v jídle, dokáže si ho samo vyrábět. "Je to velice důležitá látka pro tělo a tělo ji potřebuje, zejména k tvorbě buněčných membrán a podobně," sdělil praktický lékař Cyril Mucha.

Zjednodušeně ho dělíme na takzvaně hodný a zlý – podle toho, na jaké receptory se váže. Ve velkém množství nám ale škodí oba typy. Vysoké hodnoty má často na svědomí náš životní styl – nadbytek živočišných tuků, málo pohybu, kouření nebo popíjení alkoholu.

[chooze:article;value:587391]

​"Naopak rostlinná strava nám de facto cholesterol nezvýší a může naopak pomáhat s tím, aby se zlepšil poměr mezi nimi. Další je důležitý pohyb. Jestliže člověk spotřebovává energii, tak spotřebovává vlastně i ty tuky," dodal Mucha.

Z poloviny ale hraje roli i dědičnost. "Jsou lidé, kteří si nesou onemocnění, které je nejčastějším vrozeným onemocněním vůbec – v rodinně se vyskytující zvýšená hladina cholesterolu. Takových lidí v České republice je asi 40 tisíc," pronesl zástupce přednosty III. interní kliniky VFN Michal Vrablík.

První klinická studie nové látky by mohla začít přibližně za rok a půl.

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.