Chodba borské věznice, kráčí po ní mladý dozorce na noční směně. Prochází z jednoho oddělení do druhého a v levé ruce nese zmačkaný igelitový pytel. Mizí v místnosti a po několika minutách vychází i s pytlem, který je evidentně něčím naplněn. Sestupuje po schodech, odkládá ho do prostoru pro pytle s odpadem v mezipatře a vrací se ke své práci.
Dění na chodbě bedlivě sleduje jeden z odsouzených. Když má pocit, že je vzduch čistý, seběhne do mezipatra a vrací se s modrým pytlem. Odpadky v něm prý ale rozhodně nebyly. Podle Generální inspekce bezpečnostních sborů šlo o anabolika, proteiny a tabák.
[chooze:article;value:592632]
"Toto jednání mělo probíhat od května do srpna loňského roku, a to nejméně ve čtyřech případech," popsala mluvčí GIBS Ivana Nguyenová.
Požádat dozorce o laskavost nejspíš nebyl pro odsouzeného žádný problém. Podle informací televize Nova jde o spolužáky ze střední školy.
"Za tuto činnost měl dozorce dostat úplatek čtyři tisíce korun, přičemž předměty měly obstarávat příbuzné odsouzeného," doplnila Nguyenová.
[chooze:article;value:579963]
Generální inspekce teď stíhá čtyři lidi. Dozorci hrozí za přijetí úplatku, zneužití pravomoci úřední osoby a maření úředního rozhodnutí až deset let vězení. Službička spolužákovi se mu hodně nevyplatila. O práci už přišel.
"Vzhledem k tomu že tento dnes již bývalý dozorce neslouží v řadách vězeňské služby, tak k němu nemohu podávat žádné informace," řekla mluvčí vězeňské služby Markéta Prunerová.
Vězeňská služba má kolem sedmi tisíc příslušníků. Inspekce za poslední dva roky stíhala padesát z nich. Často to bývá kvůli údajnému násilí na vězních. V minulosti se ale řešily i případy, kdy měli příslušníci a zaměstnanci pronášet do věznic drogy.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.