"Prezident vetoval zvýšení platů ústavních činitelů. Aspoň tak někteří z nás zjistíme, jaké to je, když rodinám přijdou dávky o měsíce později. Tak snad nebudu muset prodat ledvinu," napsala na sociální sít X senátorka.
Tím vzbudila debatu, zda je taková poznámka vhodná. Měsíčně totiž dostávají členové Parlamentu vysoce přes 100 tisíc korun čistého. To přiznala i Šípová s tím, že i přesto si příliš nemůže naspořit.
"Nestěžuji si, nebyla jsem pro zvýšení. Můj čistý příjem je 130 tisíc, živím pět dětí a mám bohužel hypotéku. Na svůj rodinný rozpočet jsem sama. Rezervu mám na jeden měsíc. Ale já jsem mluvila o něčem jiném, o solidaritě politiků s nízkopříjmovými skupinami," dodala.
[chooze:article;value:598207]
To ale řadu lidí pobavilo, některé pohoršilo. Vyčítají jí, že si s takto vysokými příjmy nedokázala vytvořit větší rezervu. Sama zdůraznila, že kvůli své situaci nehodlá podávat žalobu na stát.
"Mám rezervu na měsíc, ale je to pro mě jediný příjem. Ministr už začal mluvit o vyplacení zálohy. Mluvím ale o situacích, kdy něco podobného se stává lidem v hmotné nouzi, rodičům dětí. A prostě situaci těchto dvou skupin lidí v myšlenkách porovnávám," podotkla.
Podle finančního experta Petera Michajlova je podobné chování nezodpovědné, a to i přesto, že senátoři dostávají na rozdíl od normálních zaměstnanců stejné peníze, i pokud onemocní, a nemůžou být ze své práce vyhozeni.
"Rezerva by měla být minimálně na tři měsíce, ale optimálních je šest. Menší rezerva je bohužel česká realita. Není to specifické, je to ale extrémně rizikové," řekl TN.cz. "Měsíční rezerva je i v jejím případě určitě rizikové chování," dodal.
[chooze:article;value:598328]
Rozhodně by tedy zaměstnancům či živnostníkům nedoporučoval podobné spravování rozpočtu. "U takhle vysokého rodinného rozpočtu to po měsíci může skončit velkým problémem," varoval.
Sama Šípová se dříve proti zákonu, který zvyšuje platy politiků o sedm procent, postavila. "Nemyslím si, že by naše platy byly nízké, a nesouhlasím dokonce ani s tím, že je nedůstojné, abychom o svých platech rozhodovali my osobně. Je to naše odpovědnost vůči voličům a je na nás, zda a jak dobře umíme skládat své účty lidem," vzkázala.
"Já to nějak přežiju, máme velkou rodinu a zvládneme to," řekla pro TV Nova následně. "Mám velkou rodinu, širokou, milující, takže to samozřejmě zvládneme. Nejsem připravená na to být bez příjmů půl roku, to já nezvládnu, za mnou nestojí žádní oligarchové ani firmy, které by to dotlačily," dodala. Přiznala ale, že si připravuje krizový scénář.
"Kritizuju ten chaos, který z vládní úrovně přichází. Vypadá to, že vláda není schopna nastavit ani takovou věc a nejde jen o nás, ale i soudce a další instituce. Není se pak čemu divit, že nenachází ani řešení pro nepedagogické pracovníky, všechny lidi, kteří jsou skutečně velmi ohroženi v příjmové oblasti," dodala.
Zdůraznila také, že nechtěla mluvit o sobě, ale poukázat naopak na situaci nízkopříjmových obyvatel a upozornit na to, že je podle ní vláda nekompetentní. "Není to schopná včas vyřešit," stěžuje si.
Prezident vetoval zvýšení platů politiků. Lepší řešení teď ale není, reaguje politolog (2/2025):
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.