Pařížský summit měl posloužit jako platforma ke konzultaci strategií poté, co americký prezident Donald Trump zaskočil spojence tím, že zahájil snahy o ukončení války na Ukrajině s Ruskem bez účasti Ukrajiny a EU, uvedl francouzský deník Le Monde.
Šéf Evropské rady António Costa na jednání prohlásil, že toto setkání je "začátkem procesu, který bude pokračovat za účasti všech partnerů, kteří se zasazují o mír a bezpečnost v Evropě". "Evropská unie a její členské státy budou v tomto procesu hrát ústřední roli," napsal na X. Evropa se snaží přijít s plány, jak zajistit, aby jakákoli mírová dohoda na Ukrajině byla trvalá, přičemž Británie uvedla, že by byla ochotna v případě potřeby vyslat mírové jednotky.
[chooze:article;value:598306]
Polský premiér Donald Tusk, jeden z klíčových účastníků, před summitem prohlásil, že bude naléhat na evropské lídry, aby "okamžitě" posílili evropskou obranu a varoval, že se nevyrovná té ruské. "Nebudeme schopni účinně pomoci Ukrajině, pokud okamžitě nepodnikneme praktické kroky týkající se našich vlastních obranných kapacit," řekl Tusk novinářům.
Německý kancléř Olaf Scholz uvedl, že Evropa musí Ukrajinu dál podporovat, přičemž uvítal probíhající mírové rozhovory. Varoval však, že nesmí dojít k rozdělení bezpečnosti a odpovědnosti mezi Evropu a USA. NATO je podle jeho slov založeno na tom, že vždy jedná společně a sdílí rizika, čímž zajišťuje bezpečnost, což nesmí být nikdy zpochybňováno.
Scholz také poukázal na výši zbrojních nákladů jednotlivých zemí EU a vyslovil souhlas s jejich případným navýšením. "Německo podle mého názoru může akceptovat, pokud členským státům umožníme, aby na svou obranu vydávaly více než dvě procenta, pokud tomu nebudou bránit kritéria, která máme v Evropské unii pro financování státních půjček," řekl.
[chooze:article;value:598233]
Rovněž se vymezil proti britskému návrhu vyslání mírových vojsk na Ukrajinu, který označil za "nevhodný". "Ještě nejsme v bodě míru, ale uprostřed války brutálně vedené Ruskem, která je dále neúprosně rozdmýchávána," uvedl Scholz s tím, že nelze navrhovat řešení otázek, které ještě nebyly řádně projednány. Podle jeho slov jde tedy o nevhodnou debatu v nevhodnou dobu a na nevhodné téma.
Ursula von der Leyenová zase prohlásila, že bezpečnost Evropy se nachází ve zlomovém bodě. "Bezpečnost Evropy se nachází ve zlomovém bodě. Ano, jde o Ukrajinu, ale jde také o nás. Potřebujeme naléhavé myšlení. Potřebujeme nárůst obrany. A obojí potřebujeme hned," napsala na síti X.
Macron svolal mimořádný summit. Řeší pohled Evropy na mírová jednání o Ukrajině (2/2025):
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.