Česká republika usiluje o to, aby plnění emisních limitů nemusely automobilky vykazovat každý rok, ale jen jednou za pět let. Případné pokuty by se vyměřovaly za stejné období.
"My bychom jednoznačně stáli za tím zrušit pokuty pro automobilky úplně. Realisticky pak vidíme, že varianta, která by byla přijatelná, je změna toho rámce na pětiletý. Znamená to v tomto případě, že nijak neovlivníme celkový počet elektromobilů, ale bude ho určovat reálný trh," říká ministr dopravy Martin Kupka (ODS).
"Česká vláda přichází se správným návrhem. Automotive napříč Evropou je číslo jedna v investicích do výzkumu a vývoje. Za letošní rok hrozí pokuty v řádu 16 miliard, to znamená odmazání čtvrtiny investic do výzkumu a vývoje, které jsou v době, kdy bojujeme s konkurencí z Ameriky a Asie, naprosto kritické," upozorňuje výkonný ředitel Sdružení automobilového průmyslu Zdeněk Petzl.
[chooze:article;value:589480]
A ve hře je i zrušení zákazu spalovacích motorů od roku 2035. Pomoci tomu má přezkoumání toho, jestli jsou všechny regulace dosažitelné. Přehodnocení je zatím naplánované na příští rok. Česká republika ale usiluje o dřívější přezkum.
Podle ministra Kupky by to mohlo být už v druhé polovině letošního roku. "Za nás má být součástí toho přehodnocení právě zrušení zákazu. Ta regulace je podle nás zbytečná," tvrdí.
Opoziční zástupci se zrušením zákazu spalovacích motorů i s rozvolněním plnění emisních limitů souhlasí. Snaze české vlády ale nevěří. "Ty nejhorší momenty se staly za českého předsednictví v Evropě a za vlády Petra Fialy, jinými slovy to, proti čemu se nyní ODS vymezuje, tak ODS před dvěma roky schválila," říká poslanec za ANO Martin Kolovratník.
Přitom Green Deal, tedy takzvaná Zelená dohoda pro Evropu, byl schválen v roce 2019. Tehdy byl českým premiérem právě předseda hnutí ANO Andrej Babiš, a i europoslanci ze stejného hnutí hlasovali pro.
Na tiskovou konferenci se můžete podívat zde:
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.