Pravděpodobně neexistuje více kontroverznější žena 21. století, než je bývalá německá kancléřka Angela Merkelová. V době, kdy řídila Německo, byla jednou z nejoblíbenějších političek vůbec. Dnes ale její vládu řada lidí silně kritizuje. Svá rozhodnutí, vnímání mezinárodních událostí nebo vztahy s významnými politiky se proto rozhodla sepsat do pamětí, které nazvala Svoboda a které v úterý vycházejí ve více než 30 zemích. Tři roky o ní přitom nebylo slyšet.
"Lidé často mluví o tom, že politika je hadí jáma. Mohu říci, že bych nepřežila, kdyby neexistovala druhá strana politiky," prohlásila před časem bývalá kancléřka. Když v roce 2021 odcházela z čela vlády po dlouhých 16 letech, Němci si ji nemohli vynachválit, o pár let později se ale názor lidí na tuto ženu významně změnil.
[chooze:article;value:469903]
V knize se věnuje mnoha důležitým okamžikům, ale i momentům, kdy měl celý svět obavy o její zdravotní stav kvůli nekontrolovatelnému třesu. "Když jsem při inaugurační návštěvě prezidenta Volodymyra Zelenského v Berlíně v úterý 18. června 2019 spolu s ním přijímala vojenské pocty, ucítila jsem těsně před koncem ceremoniálu lehký třas ve stehnech. Zatímco zaznívaly státní hymny rozšířil se třas do celého těla," napsala v knize.
Hned potom podstoupila Merkelová důkladná lékařská vyšetření. Podle doktorů byla ale v pořádku. V knize se vrací také k roku 2015, kdy Německo pod jejím vedením přivítalo více než milion uprchlíků zejména ze Sýrie. "Během mé politické kariéry mi žádnou větu neotloukali o hlavu tak často jako tuto: Wir schaffen das (dokážeme to/zvládneme to). Žádná jiná věta tolik nepolarizovala," popsala. A vzpomíná také na často kritizované schůzky s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
Vaz jí zlomila zejména její migrační politika. Mezi lety 2015 až 2016 přivítalo Německo pod jejím vedením více než milion uprchlíků, zejména ze Sýrie. Ačkoliv za to byla v roce 2022 oceněna OSN, dnes od ní Evropa spíše ustupuje.
Od svého konce v politice se Merkelová na veřejnosti příliš neukazuje. I proto možná byly její memoáry tolik očekáváné.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.