Bez populární mobilní aplikace TikTok se budou muset obyvatelé dalšího státu. Americký stát Montana ve středu uvalil naprostý zákaz na distribuci i užívání TikToku. Zákaz má začít platit na začátku příštího roku, píše agentura AP.
Zákaz podepsal guvernér Montany Greg Gianforte, který radikální krok obhajuje bezpečnostními důvody. "Montana přikročila k rozhodné akci, aby ochránila soukromá data a informace obyvatelů Montany před čínskou komunistickou stranou," prohlásil Gianforte.
Montana se tak stala prvním státem v USA i na západní polokouli, který TikTok zakázal. Podle zákona by obchodům s aplikacemi hrozila pokuta přes 219 tisíc korun za každý den, kdy by na svých stránkách nabízeli ke stažení TikTok.
[chooze:article;value:498629]
Jak uvádí Guardian, čínská firma ByteDance, která aplikaci provozuje, se bude zákazu bránit před soudem. Montanský zákon by totiž mohl znamenat předzvěst rozsáhlejšího zákazu oblíbené aplikace, o který se američtí zákonodárci už v minulosti pokoušeli. Pokud by byl TikTok v USA zakázán, firma by přišla o více než 100 milionů uživatelů, což je zhruba třetina americké populace.
Montana není prvním místem na světě, kde TikTok zakázali. O přístup k aplikaci přišli také uživatelé v Íránu a Afghánistánu, kde ji zakázaly cenzurní orgány. Na Tchaj-wanu a v Indii zase k zákazu vedly, podobně jako v Montaně, bezpečnostní důvody.
Před bezpečnostní hrozbou, kterou TikTok představuje, varuje i český NÚKIB, který letos v březnu doporučil vládním zaměstnancům nepoužívat aplikaci na zařízeních, která mají přístup k citlivým systémům. Existují totiž důvodné obavy ze špionáže, kterou může Čína prostřednictvím oblíbené aplikace provozovat.
USA zvažovaly plošný zákaz TikToku už dříve. V Česku aplikaci používají dva miliony uživatelů (4/2023):
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.