Moderní bydlení

Asadova nejistá budoucnost: Podle experta skončí v zapomnění v Rusku

Jedním ze spojenců padlého režimu bývalého syrského prezidenta Bašára Asada bylo hnutí Hizballáh podporované Íránem. Mezi hlavní faktory konce jeho vlády patřilo velké oslabení Íránu a stejně tak Ruska jakožto spojence.

"Zaprvé to byl Irán, který v podstatě přišel o svého významného spojence Hizballáhu v Libanonu, který utrpěl obrovské ztráty ze strany Izraele. Írán je docela zastrašen i tím, že novým prezidentem USA se stane bývalý prezident Donald Trump, s tím mají velmi špatné zkušenosti," vysvětlil.

"Dále je to Rusko, které si evidentně vypočítalo, že nezvládne dvě bojiště najednou. Má dost práce s tím jedním na Ukrajině," uvedl. Dodal, že Rusové zahájili jednání s představiteli nové moci o svých pozicích na vojenských základnách na syrském pobřeží. "Stali se z nich mírotvorci. Najednou volají po míru, což je velmi zajímavé s ohledem na to, jak se chovají na Ukrajině," řekl.

"Pak tady bylo Turecko, které využilo situace a podpořilo část povstalců. Když se ukázalo, že jdou velice rychle, tak je i nadále podporuje. A čtvrtým faktorem bylo oslabení celé Asadovy armády. Raději odevzdala zbraně, protože ten systém se nemá šanci dlouhodobě udržet," dodal.

[chooze:article;value:587062]

Svržený syrský diktátor by se měl nacházet v Moskvě, která jemu a jeho rodině poskytla azyl. "Je to politická mrtvola, protože Rusové ho jen těžko mohou využít. Skončí jako Janukovyč (Viktor Janukovyč, bývalý ukrajinský prezident, pozn. red.) v zapomnění v Rusku. Asad má na svědomí 600 tisíc životů v občanské válce a to se samozřejmě nezapomíná," řekl. Občanská válka v Sýrii začala v březnu roku 2011 demonstracemi v rámci arabského jara.

Asadova vláda trvající 24 let byla opřena především o šíitskou menšinu, která díky tomu dostávala velmi výraznou podporu z Íránu. U moci ji držela i zmíněná Ruská federace. "Samozřejmě potřeboval získat na svou stranu i další masy obyvatel, protože šíité tvořili zhruba 12 %. Nakonec s režimem kolaborovaly elity jak sunnitské, tak křesťanské, takže těm se žilo relativně dobře. Na druhou stranu tady byla masa lidí, kteří byli zastrašeni a kterým utekla řada příbuzných do zahraničí nebo mají v rodinách velké ztráty," vysvětlil.

Upozornil na možnou touhu po odplatě, která je v těchto zemích běžná. "Bude na nové politické moci, aby to udržela na uzdě," řekl. "Nejhorší, co by mohlo být, je, že by se teď aktivizovaly skupiny Islámského státu, což jsou džihádisté nejhrubšího zrna, naprosto odmítající, aby s nimi ve státě žily jiné menšiny. Ti při svém nepříliš dlouhém vládnutí na území Sýrie a Iráku ukázali, kolik lidí takhle dokázali demonstrativně vyvraždit. Natáčeli videa a posílali je do světa, aby všichni viděli, jací jsou to noví vládci," dodal. Celý rozhovor z TN Live si můžete pustit pod titulkem článku.

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.