Moderní bydlení

Asadův pád oslavují Syřané v zemi i mimo ni. Přidávají se i státníci

Stabilita a klid – přání, které směrem k Sýrii v posledních hodinách zaznívá asi nejčastěji. Zda se jich země dočká, ale zatím nikdo nedokáže říct. Damaškem zní od rána střelba.

Lidé ve věznicích pátrají po svých příbuzných. Na svobodu se dostávají jak političtí vězni, tak odsouzení kriminálníci. Řada budov čelí v posledních hodinách a dnech rabování.

Syřané se dostali i do prezidentského paláce. "Vlastně jsme se sem přišli radovat. Přišli jsme s úsměvem, díky bohu, že jsme se sem dostali. Ani jsem nečekal, že bychom mohli vstoupit do jeho paláce. Do míst, kde žil. Teď už se tady neschovává, ale můžeme si ta místa projít a podívat se, kde se skrýval," uvedl obyvatel Damašku Hassan al-Ghazzawi.

[chooze:article;value:587129]

Radost nemají pouze lidé v Sýrii. Pád režimu Asadovy rodiny, která v čele země stála přes 50 let, slaví Syřané po celém světě. Někteří už čekají na hranicích s Tureckem, aby se po letech vrátili domů. "Jsme velmi šťastní. Opravdu hodně. Nejen já, ale všichni. Všichni Syřané tady mají obrovskou radost. Všichni se vrátí, nikdo tu nezůstane. Všichni půjdou za svými rodinami," řekl Seer Ali, který je jedním z uprchlíků čekajících na otevření země.

Prezident Spojených států Joe Biden slíbil partnerům v regionu diplomatickou a v případě potřeby i vojenskou pomoc, aby v zemi nevypukl chaos během předávání moci. Není vyloučené, že v čele budou stát rebelové vedení teroristickou organizací Haját Tahrír al-Šám. Bezpečnostní rada OSN už na dnešek svolala mimořádné jednání. Prezident Bašár al-Asad je podle informací dostupných z ruských médií v Moskvě, kde Kreml jemu i jeho rodině poskytl azyl.

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.