Asteroid 2024 YR4 by mohl zničit celé město. Přijímají se první opatření

Zraky stále více astronomů se obracejí k potenciálně nebezpečnému asteroidu pojmenovanému 2024 YR4, který by dva dny před Vánoci roku 2032 mohl zasáhnout Zemi. Pravděpodobnost zásahu NASA 12. února odhadovala na 2,1 %, což je skoro o celý jeden procentní bod více, než byl původní odhad.

Astronomové ale pracují na tom, aby výpočet dráhy ještě zpřesnili. Do jeho sledování se podle deníku Mirror proto zapojil i vesmírný dalekohled Jamese Webba, který odborníci z americké NASA dali mimořádně z těchto důvodů k dispozici i svým kolegům ze zahraničí.

Díky tomu se podařilo například lépe odhadnout velikost vesmírného objektu a také jeho ničivou sílu. V nejdelší ose má mít asteroid až úctyhodných 90 metrů. Velký je tedy podobně jako druhá nejvyšší budova v Brně Spielberk Tower B.

[chooze:article;value:596629]

V případě dopadu asteroidu vědci odhadují, že by uvolněná energie odpovídala přibližně výbuchu 15 milionů tun TNT, což je tisícinásobek výbuchu atomové bomby, která dopadla na Hirošimu. Zároveň to odpovídá výbuchu nejsilnější Američany otestované vodíkové bomby Castle Bravo. Pokud by takový meteorit dopadl do centra Prahy, prakticky celou, spolu s přilehlými obcemi, by ji podle webu Nukemap zničil.

Zatím ale není jisté, kam by asteroid mohl dopadnout. Pravděpodobně by to mohlo být v pásu od Tichého oceánu přes severní části Jižní Ameriky, Atlantik, Afriku až po jižní Asii. Jak ale upozorňuje web New Scientist, zasáhnout může také Měsíc. V tomto případě je pravděpodobnost 0,3 %.

[chooze:article;value:595956]

"Existuje možnost, že by to vyvrhlo nějaký materiál, který by mohl zasáhnout Zemi, ale silně pochybuji, že by to způsobilo nějakou větší hrozbu," dodal k této možnosti astronom Davida Rankin z Arizonské univerzity, který s výpočtem přišel.

Vědci ovšem jedním hlasem zdůrazňují, že pravděpodobnost jakéhokoliv zásahu je velmi malá. Nic na tom nemění ani to, že se v poslední době mírně zvýšila. Už po objevení asteroidu astronomové upozornili, že je podobný vývoj normální. Spolu s novými výpočty dráhy objektu pravděpodobnost srážky nejdříve obvykle stoupá, poté dojde k jejímu propadu.

Výbuch asteroidu rozzářil oblohu. Kamera zachytila padající ohnivou kouli (12/2024):

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.