Američtí astronomové v pátek oznámili, že se jim podařilo objevit doposud největší explozi, která kdy byla zaznamenána. Je 10krát jasnější než všechny dříve objevené a podle BBC k ní došlo před více než třemi roky.
Záblesk na obloze, o kterém informoval odborný portál Royal Astronomical Society, už v roce 2020 zaznamenalo americké zařízení pro automatickou kontrolu oblohy. Přístroj ale záznam odeslal do databáze, a výzkumníci si jej tak všimli pozdě. Tým pak objekt začal zkoumat pomocí několika dalekohledů.
[chooze:article;value:500328]
Jednoznačné stanovení původu výbuchu ale bude podle astronomů potřebovat další výzkum. Takové události jsou totiž prý velmi vzácné a nic takového rozsahu doposud astronomové nezaznamenali.
A team of astronomers led by researchers at @unisouthampton have discovered the largest cosmic explosion ever witnessed. ?
— Royal Astronomical Society (@RoyalAstroSoc) May 12, 2023
Known as AT2021lwx, it is more than 10x brighter than any known supernova. The research is published in Monthly Notices of the Royal Astronomical Society. pic.twitter.com/LWaX4mbuWx
Existuje ale hned několik teorií, jak k tak mohutnému výbuchu došlo. Jedna z nich říká, že šlo o mimořádně velkou vybuchující hvězdu, která se dostala do těsné blízkosti černé díry. Další teorie pracuje s verzí, že příčinou výbuchu by mohl být jev, během něhož černá díra pohltí velké množství plynu ve středu galaxie.
Podle doktora Philipa Wisemana z univerzity v Southamptonu, který tým astronomů vedl, došlo k výbuchu přibližně osm miliard světelných roků od Země. Jde prý o mnohem větší energii, než jakou astronomové zaznamenali vloni u nejjasnější exploze. Ta byla sice jasnější než nově zkoumaná, ale celková energie výbuchu byla nižší.
Tým se nyní chystá prozkoumat objekt ještě detailněji. Chce se zaměřit na vlnové délky i rentgenové paprsky, které by mohly odhalit jeho teplotu. Plánuje také otestovat obě teorie o tom, co explozi způsobilo.
Signály z vesmíru nadchly vědce. Může jít o planetu vhodnou pro život:
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.