Astronomové se připravují na výbuch hvězdy. Na obloze bude tisíckrát jasnější

Každým okamžikem zájemci o vesmírné úkazy očekávají výbuch hvězdy T Coronae Borealis (T CrB). Jak popisuje týdeník Newsweek, jde o dvouhvězdný systém červeného obra a bílého trpaslíka. Bílý trpaslík funguje jako kosmický zloděj, který v procesu zvaném akrece odčerpává materiál ze svého průvodce, červeného obra.

"Když se na bílém trpaslíku nahromadí dostatek hmoty, překročí jeho teplota kritickou mez a dojde k zapálení termojaderných reakcí. Jasnost hvězdy se neuvěřitelně zvýší a my sledujeme takzvaný výbuch novy," popsal pro web astro.cz astronom Karel Halíř.

[chooze:article;value:585481]

​Zatímco nyní je hvězda příliš slabá, aby ji bylo vidět bez dalekohledu, po výbuchu zjasní až 1000krát. Jasností se má přiblížit Polárce. T CrB se pak objeví v souhvězdí Severní koruna jako další hvězda, kterou není běžně vidět.

Výbuch T CrB se opakuje asi každých 80 let, naposledy v roce 1946. Astronomové předpokládali, že by k němu mohlo dojít už minulý rok, to se ale nepotvrdilo.

[chooze:article;value:585537]

​"Dne 20. dubna 2016 došlo ke zjasnění, které narůstalo již od února 2015. Podobná událost byla hlášena v roce 1938, po které následovalo výše zmiňované vzplanutí v roce 1946," uvedl Halíř. Očekává se tak, že exploze se dostaví letos.

NASA slaví úspěch. Sonda Parker odolala Slunci a poslala signál zpět na Zemi (12/2024):

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.