Obyčejný banán přilepený ke zdi šedou lepicí páskou. Pro někoho hloupost, pro experty v oblasti umění naprosto geniální dílo s názvem Komediant.
Určitě se ptáte, o jaký banán jde a jak dlouho může vydržet. A v tom je právě vtip – je to úplně normální banán, který se musí neustále obměňovat. Právě tato neuchopitelnost umění nového kupce zaujala.
"S radostí vám musím oznámit, že jsem si koupil banán. Jsem Justin Sun a jsem šťastný, že se mohu podělit o to, že jsem úspěšně získal ikonické dílo Maurizia Cattelana. Není to jen umělecké dílo, je to kulturní fenomén, který spojuje světy umění i kryptoměnovou komunitu," prohlásil nový šťastný majitel uměleckého díla.
[chooze:article;value:568805]
Podnikatel čínského původu si dílo pořídil za více než šest milionů dolarů v kryptoměně bitcoin (v přepočtu asi 150 milionů korun). V ceně je tedy hlavně certifikát pravosti, který mu dává právo vystavovat ho jako oficiální umělecké dílo. Podle aukční síně dostane reálný banán i roli lepicí pásky jako startovací sadu a k tomu podrobný návod, jak má dílo prezentovat.
Je to obyčejný banán a obyčejná lepicí páska. Co z něj dělá ovšem něco mimořádného, je záměr umělce, který to dal dohromady. Žádné jiné umělecké dílo nevyvolalo za posledních sto let takovou odezvu.
Nový majitel si prý banán vystaví ve svém hongkongském bytě. Jestli si bude další poté, co ten první shnije, kupovat sám, nebo mu je bude posílat umělec, není jasné.
[chooze:article;value:572776]
Svérázné umělecké dílo už v minulosti způsobilo poprask – když banán během výstavy v jihokorejském Soulu sundal ze zdi jeden student a snědl ho. Slupku pak připevnil zpátky na zeď se slovy, že vynechal snídani. Muzeum ani umělec s tím neměli problém.
Banán umělce Maurizia Cattelana rozhodně není prvním jeho dílem, které vzbudilo takový rozruch. Velmi kontroverzní byla i jeho socha papeže Jana Pavla II. zavaleného meteoritem nebo klečící a modlící se postava Adolfa Hitlera, který prosí o odpuštění.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.