Bankovní aplikace přestávají fungovat na starších mobilech. Lidé jsou naštvaní

"Z banky mi na konci roku poslali e-mail, že mi přestane fungovat KB Klíč, když nebudu mít iOS 16. Mám sedm let starý iPhone SE, který jinak skvěle funguje, ale na ten už iOS 16 nainstalovat nejde. Takže si teď zřejmě budu muset koupit nějaký levný mobil jen na odemykání internetového bankovnictví," popsal zkušenosti s Komerční bankou pan Jaromír.

Dostal se do situace, kterou musí řešit řada zákazníků bank. Jejich aplikace totiž mají nastavené minimální požadavky pro verzi operačního systému – Android nebo iOS. Na novějších mobilech nebo tabletech jde systém aktualizovat, na těch starších ale ne. Jako třeba na iPhonu pana Jaromíra.

[chooze:article;value:585136]

​Vadilo mu i to, že banka nedala vědět, kdy přesně přestane aplikace fungovat. "Potřebuju to vyřešit dřív, než budu muset poslat další platby, aby z toho nebyl nějaký nečekaný průšvih," řekl. Nakonec se rozhodl do banky zavolat a dozvěděl se, že může používat heslo a SMS kód pro přihlášení na počítači místo aplikace. Bude ale muset osobně na pobočku.

Staré systémy nejsou bezpečné

Podobné zkušenosti mají i zákazníci jiných bank. "Mám si zkontrolovat, jestli můj Android nemá k dispozici aktualizaci systému... Nemá. Do George se nemůžu dostat. Dosud jsem žádný problém neměla," psala v recenzi aplikace České spořitelny jedna z nich.

Panu Martinovi přestaly zase fungovat platby mobilem u mBank. "Vidíme, že nám píšete ze zařízení s Androidem 8.1. Podle dokumentu zveřejněného společností Google je vyžadován minimálně Android 9. Pokud váš telefon již neumožňuje aktualizaci na novější Android, platby s tímto telefonem bohužel nebudou možné," odpověděla banka.

[chooze:article;value:578514]

​Banky argumentují bezpečností, kterou mají pro peníze zákazníků povinnost zajistit. "Starší verze operačních systémů často obsahují známé bezpečnostní chyby, které již nejsou výrobcem podporovány nebo opravovány," uvedla mluvčí banky Creditas Lucie Brunclíková.

"Provádíme několikrát ročně revizi starších verzí operačních systémů. Ověřujeme počty uživatelů a zároveň vyhodnocujeme rizika spojená s jejich provozem. Na základě těchto informací se rozhodujeme o případném ukončení podpory starších verzí operačních systémů," vysvětlovala mluvčí Monety Lucie Leixnerová. V mBank je dalším důvodem i to, že nové systémy umožňují zavádění více funkcí.

[chooze:article;value:584329]

Podle dat operátora O2, který je stejně jako TV Nova členem skupiny PPF Group, asi polovina mobilů Čechů používá zastaralý operační systém. "Starší verze operačních systémů mají méně robustní bezpečnostní mechanismy, a jsou tak pro útočníky jednodušším cílem,“ varoval šéf bezpečnosti v O2 Radek Šichtanc.

"Snažíme se najít rovnováhu"

​U bankovních aplikací jsou ale počty nižší. "Ze zhruba dvou milionu aktivních uživatelů mobilní aplikace George využívá bezpečnostně nevyhovující verze operačních systémů pouze jednotky tisíc klientů. Většina z nich postupně aktualizuje na novější verze operačních systémů, aby mohli George využívat i nadále," přiblížil mluvčí České spořitelny Filip Hrubý. Podobně se vyjádřily i další banky. U mBank se poslední změna dotkla tří tisíc klientů.

​Požadavky na operační systémy aktualizují průběžně. Třeba Komerční banka, u které má peníze pan Jaromír, je změnila na podzim a aplikace na zařízeních přestává fungovat postupně. "Průběžně reagujeme na vydávání nových verzí operačních systémů a internetových prohlížečů, stejně jako na ukončování podpory starších verzí," popsal mluvčí ČSOB Petr Milata.

​"Snažíme se najít rovnováhu mezi bezpečností pro naše uživatele a tím, kolik uživatelů ještě tyto staré telefony používá. Mobilní bankovnictví je nejčastější místo kontaktu klientů s bankou a někteří klienti nevnímají pozitivně to, když jim – slovy klientů – banka diktuje, jaký telefon mohou pro přihlášení do aplikace používat," vysvětlovala mluvčí Raiffeisenbank Martina Kotasová. Dodala taky, že čím více operačních systémů aplikace podporuje, tím je její provoz dražší.

[chooze:article;value:562711]

"Stanovení minimálních požadavků garantuje, že klient bude mít z našich aplikací pozitivní zážitek, že budou fungovat bezchybně a rychle. Je důležité si uvědomit, že péče o mobilní zařízení je jen polovina úspěchu, ta druhá je rozumné chování při jeho používání," dodal Milata.

​​Jakou máte aktuálně verzi operačního systému na vašem telefonu, můžete zjistit v nastavení. Na Androidu informaci najdete zpravidla dole v nabídce nastavení v záložce Informace o telefonu > Verze systému Android. Na iPhonu v nastavení v záložce Obecné > Informace.

Podvodům v bankovnictví jde zabránit. Nejlepší je jim předcházet, radí experti (1/2024):

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.