Bašár Asad vládl Sýrii 24 let. Očekávané změny se od něj Syřané nedočkali

Bašár Asad, diktátor, který Sýrii vládl dlouhých 24 let. Pád muže, který patřil mezi poslední autoritativní vládce z Blízkého východu, jako byli třeba Kaddáfí, Mubarak nebo Arafat, byl extrémně rychlý.

Asad se do čela Sýrie postavil v roce 2000, a to hned po smrti svého otce, který vládl zemi téměř 30 let. Sýrii tehdy ovládla naděje na změnu, Bašár Asad totiž studoval v Londýně oční lékařství.

Jeho manželka Asmá se navíc v Londýně narodila a vyrostla tam. Pracovala také pro mezinárodní firmy. Prezidentský pár se setkával se západními světovými lídry, přijala ho například i britská královna Alžběta II.

[chooze:article;value:587129]

Změna ale nepřišla. Asad se stal diktátorem po vzoru svého otce. "Dialog se nemá odehrávat na ulici, ale ve vládních institucích. Když se přesune do ulic, nastává chaos a dochází ke krveprolití," prohlásil.

Sýrie se pod vedením Asada ocitla na pokraji zhroucení. Zemí od roku 2011 zmítala občanská válka, ve které podle některých zdrojů zahynulo přes půl milionu lidí. Na 12 milionů Syřanů muselo opustit své domovy.

[chooze:article;value:587074]

Už dávno předtím uprchl také fotograf Ibrahim Al Sulaiman, který nyní žije v Česku. Režim rodiny Asadů má na svědomí smrt i jeho nejbližších. "Jsem rád, že ten režim padl. To nebyl civilní režim, to byla rodina, která vládla Sýrii 50 let a dělala si, co chtěla," svěřil se.

Podle OSN je Bašár Asad zodpovědný za mnoho válečných zločinů, včetně používání chemických zbraní. Asadův režim dlouhodobě podporovalo Rusko i Írán. Situace se ale začala měnit po vypuknutí války na Ukrajině v roce 2022 a konfliktu na Blízkém východě. Asad začal ztrácet své největší spojence, což zřejmě vedlo k jeho rychlému konci.

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.