S informací, že americký prezident schválil poskytnutí protipěchotních min Ukrajině, přišel ve středu deník The Washington Post. Potvrdit mu ji měli dva nejmenovaní američtí úředníci. Podle dalšího úředníka z resortu obrany, který mluvil pro BBC, "budou miny dodány brzy a Washington očekává jejich použití na ukrajinském území".
Účelem dodávky má být zpomalení postupu ruských vojáků na východě Ukrajiny. Právě tam Rusko v posledních měsících úspěšně získává území, ačkoliv za cenu obrovských ztrát.
[chooze:article;value:584234]
Použití protipěchotních min čelí kritice lidskoprávních organizací, protože mohou představovat nebezpečí i po skončení konfliktu a zabíjejí civilisty, stejně jako vojáky. "Americké miny se od ruských liší tím, že se po uplynutí předem stanovené doby – od čtyř hodin do dvou týdnů – stávají neaktivními. Jsou vybaveny elektrickou rozbuškou a k odpálení potřebují energii z baterií. Jakmile se baterie vybije, nevybuchnou," popsala BBC.
Doposud Washington napadené zemi dodával jen protitankové miny. Právě obavy z ohrožení civilistů americkou administrativu motivovaly, aby Ukrajině protipěchotní miny neposkytovala. Jde tedy o zásadní změnu v politice Bílého domu.
[chooze:article;value:584195]
Rozhodnutí přichází jen krátce poté, co Biden Ukrajině povolil použití amerických raket dlouhého doletu na cíle na ruském území. Ukrajinci jich měli v úterý, 1 000 dní po začátku invaze v plném rozsahu, několik odpálit, jak jsme popsali v článku.
Jde zřejmě o snahu dosluhujícího prezidenta zemi podpořit, než ho nahradí jeho nástupce Donald Trump. Rusko ale použití raket odsoudilo, označilo za eskalaci a vyhrožuje odvetou.
Použití amerických raket se věnovaly i Televizní noviny. Podívejte se na reportáž (11/2024):
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.