Uběhlo pět let od chvíle, kdy Čínu naposledy navštívil šéf americké diplomacie. I návštěva Antonyho Blinkena byla už dříve odložena. Jestli se tentokrát setká i s nejvyšším čínským představitelem Si Ťin-pchingem, nebylo jasné až do poslední chvíle.
"Některé detaily Blinkenovy návštěvy byly ještě do poslední chvíle nedořešeny," upozornil ředitel Centra pro americká studia Wu Sin-po.
Blinken v pondělí jednal také s Wang Im, který dřív působil jako ministr zahraničí a nyní zastává obdobnou funkci uvnitř vládnoucí komunistické strany. To je v čínské politické hierarchii ještě vyšší funkce.
[chooze:article;value:509657]
Vztahy mezi oběma velmocemi se v posledních letech v mnoha oblastech výrazně zhoršily, což vyvolává obavy, že by se země mohly v budoucnu vojensky střetnout kvůli ostrovu Tchaj-wan, na který si Čína dělá nárok. Právě to byl jeden z hlavních bodů jednání a Wang I uvedl, že v této oblasti nehodlá dělat kompromisy. USA si prý musí vybrat mezi spoluprací a konfliktem.
"Spojené státy musí pochopit, že pokud chtějí od Číny pomoc při řešení svých problémů, měly by dát ruce pryč od Tchaj-wanu," varoval profesor Univerzity čínské kultury na Tchaj-wanu Čchiou Ji.
[chooze:article;value:508569]
Blinken se v Pekingu v neděli setkal i se svým protějškem Čchin Kchangem. Americká diplomacie uvedla, že rozhovory byly upřímné, věcné a konstruktivní. Za zavřenými dveřmi ale Čchin poukázal na to, že v současné době jsou čínsko-americké vztahy na nejnižším bodě v historii.
Blinken plánoval Peking navštívit původně už v únoru, svou cestu ale odložil poté, co podezřelý čínský špionážní balón proletěl vzdušným prostorem USA.
Návštěvu okomentoval amerikanista Jakub Lepš:
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.