Moderní bydlení

Boj o budoucnost Evropy. Von der Leyenová má nápad, jak zabránit obchodní válce

"Stále odebíráme velké množství LNG z Ruska. Proč ho nenahradit americkou energií, která je pro nás levnější?" řekla Leyenová podle deníku The Telegraph v pátek na setkání evropských lídrů v Budapešti. Mohla by to mohla být cesta, kterou chce předsedkyně Evropské komise odradit Trumpa od zavedení cel pro dovoz z EU.

Nově zvolený americký prezident už během kampaně předesílal, že chce uvalit cla na veškerý dovoz. Jak popisuje BBC, přislíbil, že budou dosahovat 60 % pro Čínu a až 20 % pro ostatní země. Na některá auta prý až 200 %.

[chooze:article;value:582617]

​"V první řadě buďte aktivní," vyzvala vedoucí postavy Evropské unie Leyenová ohledně přístupu k vyjednávání s Trumpem o zdanění evropské produkce. "Zadruhé, proberte společné zájmy (…) a pak začněte se vyjednáváním," dodala.

Podle webu Politico je pravděpodobné, že se chce inspirovat přístupem svého předchůdce Jeana-Claude Junckera. Ten už během Trumpova prvního prezidentství velmi podobnou dohodu ohledně cel a amerického plynu vyjednal. Evropská komise přitom nemá přímou moc ovlivnit, od koho budou evropské společnosti plyn nakupovat.

[chooze:article;value:582039]

​Jasné je, že otázka uvalení cel bude pro budoucnost EU a Evropy klíčová. ​"Veškeré sektory, které mají jakýkoliv kontakt se Spojenými státy, budou zasaženy. Čína si to taky nenechá líbit a ona bude recipročně zdaňovat Spojené státy a potenciálně i nás. To bude zasahovat do všech oblastí života, nenajdete sektor, kterého by se to netýkalo," řekl pro TN.cz ekonom společnosti Cyrrus Vít Hradil.

Podle dalších ekonomů by cla znamenala i dražší hypotéky, oslabení koruny a roztočení inflace. "Realistické jsou odhady, že by to znamenalo [pokles o] jedno procento HDP. To je hodně, to by v podstatě smazalo celý jeden rok růstu," popsal Hradil. Třeba datový analytik společnosti DataRun Petr Bartoň je ale přesvědčený, že Trump cla nezavede.

[chooze:article;value:582484]

​Spojené státy jsou největším dodavatelem LNG do EU. V druhém čtvrtletí letošního roku dodaly 46 % všech dodávek. Rusko je na druhém místě, do Evropy dovezlo necelých 17 % LNG, což ovšem představuje nárůst oproti předchozím letům.

Jednání evropských lídrů v Budapešti se věnovaly i Televizní noviny. Podívejte se na reportáž (11/2024):

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.