Moderní bydlení

Boj o místa na kandidátce ve STAN: Kdo nenasbírá podpisy od lidí, má smůlu

Úprava zákona nově udává, že "ne znamená ne". Za znásilnění se tedy považují všechny případy, kdy druhá strana projeví jakýmkoli způsobem nesouhlas s pohlavním stykem. Dřívější definice vyžadovala, aby si styk pachatel vynutil silou.

Existují ale kritici, kteří považují absenci souhlasu za těžce prokazatelnou. "Je potřeba opravdu se na to dívat tak, že někdo má úmysl s tím druhým mít pohlavní styk a opravdu by se měl ho zeptat, jestli to chce, nebo nechce. Samozřejmě existují případy, všichni o nich víme, kdy to bohužel skončí tak, že je to slovo proti slovu. Já tvrdím, že jsem to nechtěla, on tvrdí, že můj souhlas měl. Nicméně policie má poměrně moderní metody, jak takové věci vyšetřuje, dokazuje, opravdu se jde po minulosti celého vztahu," vysvětlila Urbanová.

Urbanová popsala, že v mnoha případech nejde pouze o akt nechtěného sexu. "Většinou to má nějaký průběh. Pachatel si oběť takzvaně namotává, tomu se říká odborně grooming, manipuluje s ní, aby se to nějakým způsobem stalo, a pak je vůči ní třeba i v průběhu sexu násilný. Ona říká, že to dál nechce, on přesto pokračuje. Je fakt velmi důležité pochopit, co se může stát a jak moc je to právě závažné," popsala.

"O co jsem bojovala přímo já – a mám velkou radost, že se nám to podařilo –, tak je takzvané znásilnění z podstaty, kde právě děti do věku 12 let chráníme ještě více. Říkáme, že jakýkoliv styk s dítětem do 12 let je znásilnění. To znamená ten tvrdší trest, nesmí za to padnout podmínka," zdůraznila Urbanová.

[chooze:article;value:592531]

Dalším tématem rozhovoru byla nová volební kampaň Starostů a nezávislých. Nově musí kandidáti, kteří se chtějí dostat na kandidátku, vyrazit do ulic a sbírat od lidí podpisy.

"Já jsem v pondělí sbírala na Smíchově, kde jsme s tím projektem začali. Někteří lidé samozřejmě nechápali, proč ten podpis od nich chci. Někteří lidé reagovali špatně už při zmínce o naší straně. To je taky pochopitelné, ale důležité je, že nám to dává důvod se s lidmi zastavit a popovídat si o tom," vysvětila Urbanová, proč kampaň považuje za smysluplnou.

"Pro mě je to taková trošku soutěž, kdo podpisů sesbírá nejvíc. Vít Rakušan (předseda STAN, pozn. red.) v úterý vydal, že jich má 54, já jich mám 56," zavtipkovala. Podle stanovených podmínek se neúspěšní politici nebudou moci ucházet o první místa na kandidátce.

"Mám pocit, že my jako vláda selháváme v tom, že neumíme prodávat i ty dobré věci, které jsme udělali. Třeba právě redefinici znásilnění, kde se shodla celá Sněmovna, což je přece skvělá zpráva," přiznala. Celý díl pořadu Napřímo si můžete pustit pod titulkem článku.

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.