Moderní bydlení

Britové se baví cedulí z pražských záchodů. Je to pro ně záhada

Turisty z Velké Británie, kteří v Praze trávili silvestr, překvapila cedule na záchodech pražské pobočky McDonald’s. Byla totiž v jejich rodné velštině, což je keltský jazyk, kterým mluví necelá třetina Velšanů, tedy asi 900 tisíc lidí. V srdci Evropy jej tak neočekávali. "Svět je malý," napsal velšsky na síti X Dion Jones, jeden z nich, a přiložil fotografii svého kamaráda Toma s cedulí v rukou.

​Jak už její tvar napovídá, jde o varování před mokrou podlahou. "Glanhau ar waith" znamená v překladu "probíhající úklid". "Jeden z nás potřeboval na záchod a nejbližší byl u McDonald’s. Sešli jsme po schodech dolů a já jen koutkem oka zahlédl nápis 'glanhau'," popsal Tom svůj objev pro BBC s tím, že nejdřív nevěřil svým očím.

"Rychle jsem se s ní vyfotil, než nás tamní pracovnice odehnala," prohlásil dále Tom. "Kdyby jen chápala, co to pro nás znamenalo," dodal. Dion pro TN.cz následně potvrdil, že šlo o pobočku nedaleko Staroměstského náměstí. "Ještě jsme se tam o pár dní později vrátili, ale cedule už tam nebyla," doplnil.

[chooze:article;value:590400]

Používání cizojazyčné cedule přiznává i sám řetězec rychlého občerstvení. "Varovná cedule je v McDonald’s Mostecká už dlouhou řadu let. Nejsme schopni identifikovat, jak se do provozu restaurace dostala, zřejmě ve světě zabloudila v rámci objednávek těchto bezpečnostních prvků," sdělil TN.cz mluvčí řetězce Jan Nevola.

"Používáme ji i nadále, protože plní svou funkci a varuje naše zákazníky před možným uklouznutím. Všechny Velšany v českém McDonald’s vítáme, ať už je cedule v jakémkoliv jazyce," doplnil.

Oslavit příchod nového roku do Prahy přijel rekordní počet turistů. Většinou ze zahraničí (12/2024):

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.