"Pro přesnější předpověď počasí na Štědrý den je stále brzy. Pomůžeme si ale klimatologickou statistikou. I když se počasí mezi lety často výrazně mění, z dlouhodobých pozorování se dá odhadnout pravděpodobnost, s jakou můžeme v Česku počítat s Vánocemi na sněhu," okomentovali meteorologové v pátek zveřejněná data.
Porovnávali, jak často na Štědrý den sněžilo i jaké sněhové a teplotní extrémy ČHMÚ naměřil v uplynulých letech na svých stanicích. Z mapky je patrné, že rozdíly v pravděpodobnosti Vánoc na sněhu jsou dány zejména nadmořskou výškou.
"V oblastech, jako je východní Polabí, jižní Morava, jihozápadní Plzeňsko, okolí Prahy nebo Českých Budějovic, je pravděpodobnost bílých Vánoc nižší než 20 %. Ve středních polohách se pravděpodobnost zvyšuje na hodnoty mezi 30 a 40 %. Ve vyšších polohách – zhruba 600 až 800 m n. m. je pravděpodobnost Vánoc na sněhu cca 40 až 60 %. Na horách (polohy nad 1 000 m) pak přesahuje zpravidla 80 %, na hřebenech pohraničních hor i 90 %," shrnuje ČHMÚ.
[chooze:article;value:479734]
Šance pro jednotlivé kraje
Za posledních 30 let měli nejčastěji bílé Vánoce obyvatelé Liberce. V čase měření sněhu, tj. 07:00 ráno, ležel alespoň centimetr sněhu 24. anebo 25. prosince v této oblasti hned 18krát. Naposledy v roce 2016. Pražané poslední Štědrý den na sněhu slavili v roce 2010, kdy stanice Praha-Karlov zaznamenala ráno čtyři centimetry bílé pokrývky.
Tento týden silně sněžilo prakticky v celém Česku. Příští týden vše bude jinak. "Vánoční týden přinese velký nárůst teplot vzduchu – v odpoledních maximech se budou postupně teploty zastavovat až na 7 °C a ani minimální ranní teploty nebudou v nížinách klesat pod bod mrazu. Sněhová pokrývka bude rychle odtávat," předpověděla meteoroložka Dagmar Honsová.
"Poslední opravdu bílé Vánoce i do nížin naposledy přinesly roky 2001 a 2010. Za Vánoce na blátě může tzv. předvánoční obleva – tedy teplé jihozápadní nebo západní oceánské proudění, které se dostává do celé střední Evropy nejčastěji v období od 23. prosince do 1. ledna. Není to jen otázka posledních let. Dokazuje to i pranostika: Na Adama a Evu čekejte oblevu, která vznikla už v 17. století. Pokud bychom Vánoce posunuli na 24. ledna, stoupala by pravděpodobnost bílých Vánoc až na 80 %," dodala Honsová.
Velká předpověď počasí do Vánoc:
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.