Byl odhalen nový varovný signál alzheimera. Souvisí s tím, jak spíte

Alzheimerova nemoc zasahuje do života milionů lidí po celém světě. Vědecký tým složený z expertů z Číny, Spojených států a Španělska se snažil zjistit, co rychlý nástup této choroby ovlivňuje a proč jí trpí jen část lidí a u dalších se vůbec nerozvine. Výsledky studie teď představil portál ALZ-journals.  

Vědci se tentokrát zaměřili na souvislost se spánkem. "Právě jeho špatná kvalita je spojována s Alzheimerovou chorobou," říká americký neurolog a lékař spánkové medicíny Christopher Winter.

[chooze:article;value:594756]

Pro vědce je důležitá spojitost mezi alzheimerem a REM fází spánku, což je jeho hluboká fáze s rychlými pohyby očí. Právě delší doba přechodu do této fáze snění by mohla být podle vědců časným příznakem zákeřné choroby. Pokud tam souvislost skutečně je, umožnilo by to odborníkům hledat nové způsoby diagnostiky a léčby dříve, než se nemoc plně rozvine.

Při zkoumání odborníci vycházeli mimo jiné i z dřívějších materiálů, které se zabývaly vztahy mezi kvalitou spánku, tvorbou paměti, kognitivními schopnostmi a rizikem demence. "Poruchy spánku jsou u pacientů s demencí běžné a jsou stále častěji spojovány s biomarkery Alzheimerovy choroby," píší vědci.

Výzkumu podrobili 128 dospělých, jejichž průměrný věk byl necelých 71 let. Všichni strávili noc na spánkové klinice, kde je pečlivě monitorovali. Výsledek byl překvapivý – u 64 z nich byla diagnostikována Alzheimerova choroba a u 41 odborníci zjistili mírnou kognitivní poruchu.

[chooze:article;value:592865]

Vědci rozdělili spáče do skupin podle toho, jak dlouho jim trvalo dosáhnout REM fáze spánku. U skupiny, která jí dosáhla nejrychleji, to bylo méně než 98,2 minuty. U skupiny, která trvala nejdéle, to bylo přes 192,7 minuty. Vědci pak dospěli k závěru, že ti, u kterých byl nástup REM fáze nejvíce opožděn, měli větší pravděpodobnost Alzheimerovy choroby než ti, kteří dosáhli fáze spánku nejdříve, přiblížil portál sciencealert.

Vědci se domnívají, že dřívější dosažení REM fáze vede k chemické rovnováze v mozku, který je zdravější a lépe chráněný před pustošením demence. "Zpoždění v REM fázi spánku narušuje schopnost mozku konsolidovat vzpomínky tím, že zasahuje do procesu, který přispívá k učení a paměti," říká Yue Lengová z Kalifornské univerzity v San Francisku.

Tým vědců s výzkumem této stále rozšířenější nemoci nekončí. "Hodláme studovat účinky určitých léků, které ovlivňují spánkové vzorce, protože mohou ovlivnit postup této zákeřné choroby," dodává Lengová.

Čeští vědci vyvinuli lék na obezitu i alzheimera. Úzce spolu souvisí (8/2024):

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.