Seminář o zařizování bydlení

Interiérová designérka Jana Pěkná připravila pro všechny zájemce o zařizování interiérů online seminář. Pokud jste měli rádi časopis Bohemia Living, jehož byla zakladatelkou a šéfredaktorkou, jistě tušíte, že je to osoba s přehledem, od níž je možné nechat si poradit. Já sama jsem to udělala. 🙂 Zúčastnila jsem se cyklu online webinářů o bydlení, barvách v interiéru, zařizování pokojů… Nechci prozrazovat nic z obsahu, koneckonců představu o webináři si můžete udělat sami tady: http://vimeo.com/51695171. Nejvíc mě zaujalo pravidlo, že každá místnost by měla mít svůj focal point – misto, které jako první přitáhne pohledy, ústřední bod interiéru. Často si na to vzpomenu – zejména ve chvílích, kdy se takovým (nevítaným) focal pointem našeho obýváku stává žehlicí prkno. 🙂

Máte podobně nepohledný focal point nebo řešíte jiný bytový problém? Zkuste praktický seminář online již tuto sobotu – 31.5.2014, od 10 do 16 hodin. Jana Pěkná pro vás má zajímavou speciální nabídku.

Věčný kalendář

Předloni jsme byli na dovolené na Krétě a dcera si tam koupila nástěnný kalendář s kočkami. Kočka na chladivé modré střeše, kočka na bílém proutěném křesílku, kočka pod oleandrem… znáte to.  Kalendář byl na rok 2012 a tak už osmý měsíc koukáme na prosincovou kočku… ale sundat se nesmí, neboť jsou tam KOČIČKY! Při jedné z (marných) debat, jestli by se ten kalendář nemohl přece jen dát pryč, Ema navrhla, ať koupím kalendář, který bude platný pro všechny roky v budoucnu. Kočky forever!

Věčné kočky bych asi nechtěla, ale kalendář EXP CALL YYY se mi líbí. Vytvořila ho Elizabeth Ward, grafička z New Yorku, a použila v něm data expirace z potravin a léků. K významný dnům se mohou přilepit lístečky s poznámkami.

Sesbírat 365 různých dat expirace musí být dost náročné, jinak by se tenhle projekt hodil pro DIY. Nebo se dá koupit u Curio. Nebo… naskenovat domácí zásobu potravin a pak se uvidí. 🙂

Proměna švédské kuchyně

Už jsem tu několikrát psala o švédském webu StyleRoom, což je místo, kam jeho uživatelé vkládají fotky svých obydlí. Pro milovníky švédského stylu – takového trochu více ze života než „blogového“ (i když ten je nádherný, co si budeme povídat :-)) – je to dobrý zdroj pro průzkum běžného švédského bydlení.

Já na StyleRoom občas prokrastinuju, dříve – když jsem ještě neznala Pinterest – to bylo asi častější…

Bílá kuchyně mě zaujala nejdřív kvůli otvírání skříněk na jakousi malou petlici. Je to těžce nemoderní, netrendové, staromilsky půvabné. Vlastně i celá kuchyně je taková útulně hezká, domácká. Nebo aspoň na mně tak působí, přestože jsme v dětství doma měli oranžovou Astu (pamětníci znají).

Kuchyně už evidentně něco pamatuje, ale lehká modrnizace jí hodně prospěla: odstranění spodních skříněk, ošklivé mikrovlnky, nátěr futer na bílo a je to. Ještě spousta stylových doplňků, nad nimiž se minimalisti ošívají hrůzou, ale sem to prostě patří.

Tohle je původní podoba kuchyně.

Pohled na druhou část linky.

 A tohle půvabné místo je spížka.

Zdroj obrázků: http://www.styleroom.se/album/38284

Raňajkuj, pi vodu, veĺa kráčaj!

Moudré heslo, kéž bych se jím sama řídila. 🙂

Doporučení z titulku, vyvedené v křídě, je k vidění  na zdi jednoho bytu v Nitře, jehož rekonstrukci navrhli Toito architekti.
V panelovém jednopokojovém bytě celou čtvrtiny plochy zabírala chodba a šatník, architekti místo ní navrhli překližkovou „skříň“, do níž umístili postel, komoru, pračku, koupelnu, ledničku a ošacení celé rodiny.

Fotky: http://goo.gl/FvHTcV

A ještě fotka z jiné realizace téhož ateliéru: byt M – skvělý popis tohoto bydlení si přečtěte na webu toito.

Krátká citace:
„Je osobnou výpoveďou majiteľov, rozpráva ich príbeh, vyjadruje názory a túžby. Architekti boli iba zrkadlom ich viery v rodinu a bytie spolu, ktoré sa odrazili v celom priestore. Byt M je úprimná snaha o skutočný domov.“

Podle mně se to úžasně povedlo! Co říkáte na hernu ve vyšších sférách?

Jak se bydlí v Marrákeši

V tradičním marockém domě v Marrakeši bydlí Julie Klear a Moulay Essakalli se svými dětmi. Oba umělci navrhují pro vlastní značku ZidZid Kids – hračky a doplňky pro děti. Všechny věci z jejich obchodu vyrábí maročtí řemeslníci z Tangeru, pracují v režimu Fair Trade a dbají na ochranu životního prostředí a bezpečnost výrobků pro děti.

V jejich domě se mi nejvíc líbí dlážděné atrium s květinami, voliérou a kočičkou.

Ale i ostatní místnosti mají svůj půvab. Hodně textilních doplňků je právě z dílny Zid Zid Kids, třeba ty lesklé pufy nebo zvířátkové polštářky.

Zdroj: http://goo.gl/2RgpK7

Komody z přepravek v interiéru

O komodách, v nichž jsou místo zásuvek použity plastové přepravky jsem tu už psala. Našla jsem krásné  fotky z interiérů, kde jsou přepravkové komody použity.
Obrázky jsou z webu autora, brazilského architekta jménem Mauricio Arruda.

V koupelně na mě zaujal svítící objekt z prázdných obalů od pracích prostředků. Nebo to nemá svítit a je to jen na parádu? A dělá to podle vás parádu? 🙂 Mně se to líbí, jako recyklační projekt skvělé.

A poslední foto už nemá strašit žádnými plasty a tipy k recyklaci, ale slouží k optickému ochlazení. Modrá barva na lince, kovová prosklená skříňka, červený ventilátor na ní – všechno působí lákavě chladivě.